Koľko paracetamolu sa vylučuje z tela?

Liečba

Koľko paracetamolu sa vylučuje z tela?

Po akom čase sa paracetamol vylučuje z tela?

Aká je doba odstránenia paracetamolu z tela?

Aký je čas odstránenia paracetamolu z tela?

Ako rýchlo sa paracetamol vylučuje z tela?

Ako dlho sa paracetamol vylučuje z tela?

Aké je obdobie na odstránenie paracetamolu z tela?

Paracetamol je najobľúbenejšie antipyretické činidlo. Používa sa tiež ako prostriedok proti bolesti a protizápalovo.

Paracetamol začne pôsobiť asi za 20 minút po požití, maximálny účinok dosiahne po 1-1,5 hodinách.

Doba pôsobenia paracetamolu je približne štyri hodiny. Toto je polčas rozpadu.

Úplne vylúčený z tela asi po 8-10 hodinách.

Je potrebné mať na pamäti, že pri dlhodobom používaní a vo veľkých dávkach môže mať paracetamol toxický účinok na pečeň..

Dobrý deň. Droga paracetamol je v Rusku dosť populárna..

Ak vás zaujíma čas, počas ktorého musí opustiť telo, skúsme to zistiť..

Odpoveď možno nájsť v anotácii od paracetamolu, ktorú dnes nájdeme ľahko a rýchlo..

Po otvorení anotácie z paracetamolu som ju začal študovať a našiel som potrebné informácie, ktoré sú obsiahnuté v časti „Farmakokinetika“. Uvádza sa v ňom, že polčas je od 1 do 4 hodín.

To znamená, že maximálny čas na odstránenie polovice účinnej látky z tela sú štyri hodiny. Tých. zhruba si môžete spočítať, ako dlho sa celá droga vylúči.

Celú anotáciu nájdete tu.

Paracetamol je populárny liek na znižovanie horúčky. Vďaka svojim príslušným vlastnostiam sa tiež používa ako protizápalový a analgetický prostriedok.

Paracetamol sa rýchlo vstrebáva cez steny, vstupuje do krvi a ďalej do mozgu prostredníctvom BBB (bariéra mozgu a mozgu, „ochrana“). Paracetamol má inhibičný účinok na COX-1 a COX-2, čo spôsobuje jeho hlavné vlastnosti.

Liek sa rýchlo metabolizuje a vylučuje močom. Väčšina látky metabolizovanej v pečeni sa vylučuje ako glukuronidy a sulfonované konjugáty a zvyšných 5% (alebo menej) sa vylučuje nezmenené..

Polčas paracetamolu je 1-4 hodiny.

Koľko paracetamolu sa vylučuje z tela

Takmer žiadna domáca lekárnička nie je úplná bez tak populárnej drogy, ako je paracetamol. Dostupné v rôznych formách pomáha bojovať proti najbežnejším stavom - horúčke a bolesti. Ako každé liečivo, aj paracetamol sa však musí používať správne, aby nepoškodil organizmus. Čo je to teda za liek a koľko paracetamolu sa vylučuje z tela?

  1. Uvoľnenie formy a zloženia
  2. farmaceutický účinok
  3. Popis a vlastnosti lieku
  4. Pôsobenie paracetamolu
  5. Indikácie pre použitie
  6. Čas odstránenia paracetamolu z tela
  7. Spôsob podávania a dávkovanie
  8. Vedľajšie účinky
  9. Indikácie a kontraindikácie pre použitie
  10. Aplikácia počas tehotenstva a laktácie
  11. Interakcie s inými liekmi
  12. Predávkovanie

Uvoľnenie formy a zloženia

Základom nápravy je para-acetaminofenol. Prvýkrát syntetizovaný v roku 1877, paracetamol bol testovaný až o tucet rokov neskôr. Prvý komerčne dostupný liek s názvom Tylenol vyrobila americká spoločnosť. V lekárňach sa objavila v roku 1953. A slávny Panadol sa dnes dal kúpiť už v roku 1956.

V súčasnosti je výber liekov na báze acetaminofénu veľmi veľký a každý z nich sa vylučuje iným spôsobom. Pre dosiahnutie väčšieho účinku sú doplnené pomocnými látkami vo forme analgínu, kodeínu, kyseliny acetylsalicylovej, kofeínu. Na predaj sú k dispozícii tieto odrody:

  1. Obyčajná tabletová forma s koncentráciou 500, 325 a 200 mg. Počas dňa sa zobrazuje celá.
  2. Tablety so špeciálnym obalom 500 a 325 mg (napríklad Panadol Extra).
  3. Kapsuly, ktorých koncentrácia je 500 alebo 325 mg.
  4. Rektálne čapíky s rôznym obsahom paracetamolu od 50 do 500. Vhodné pre dospelých i deti. Poskytnite rýchle vylúčenie.
  5. Rozpustné tablety 500 mg - Paracetamol-Hemofarm, Flutabs, Efferalgan.
  6. Pre najmenších pacientov sú v ponuke sirupy a rôzne suspenzie. Patria sem Daleron, Calpol, detský paracetamol, Panadol Baby atď..

Výber tabliet alebo suspenzií bude priamo závisieť od veku pacienta, príznakov a ľahkosti použitia. Všeobecné podmienky vylučovania závisia aj od formy lieku, ktorá v priemere nepresahuje 24 hodín..

Dôležité! Pred užitím akejkoľvek kompozície obsahujúcej paracetamol by ste sa mali určite poradiť s odborníkom. Napriek pomerne rýchlej eliminácii, ak dôjde k porušeniu dávkovania, môže liek viesť k ťažkej otrave.

farmaceutický účinok

Pôsobenie paracetamolu je zamerané na inaktiváciu cyklooxygenázy, ktorá je hlavne v centrálnom nervovom systéme. Existuje teda priamy vplyv na centrum bolesti a termoreguláciu. Prah citlivosti sa zvyšuje, excitácia termoregulácie klesá v hypotalame. Podobné farmakologické vlastnosti určujú analgetický a antipyretický účinok lieku. Pokiaľ ide o protizápalové schopnosti, acetaminofén má zanedbateľný význam.

Popis a vlastnosti lieku

Je to paracetamol, účinné analgetikum, anestetikum s netoxickým zložením a rýchlou elimináciou, ktoré nesúvisí s omamnými látkami..

Medzi hlavnými vlastnosťami nástroja stojí za to zdôrazniť nasledujúce:

  • Je schopný byť rýchlo absorbovaný tkanivami, vďaka čomu dôjde k úplnej absorpcii do 2 hodín. Paracetamol sa tiež rýchlo vylučuje z tela - za 4 hodiny. To je veľká výhoda pre ženy, ktoré dojčia..
  • Početné štúdie preukázali, že v procese dojčenia sa do tela dieťaťa dostane iba 1% dávky paracetamolu, ktorú matka prijala. Na odstránenie takej nízkej koncentrácie je potrebný minimálny čas..
  • Pri použití kompozície nedochádza k porušeniu vodnej bilancie, ani k zmene kyslosti kvapalných médií.

Ako ukazuje dlhodobá prax používania paracetamolu (to je viac ako 50 rokov), môže sa bezpečne používať počas tehotenstva, laktácie, ako aj pre deti v prvom mesiaci života..

Pôsobenie paracetamolu

Princíp účinku acetaminofénu na telo pacienta je nasledovný:

  1. Po priamom požití dosiahne liečivo v krvi maximálnu koncentráciu v priebehu 30 - 60 minút. V tomto prípade nie je podráždená žalúdočná sliznica, pretože absorpčný proces prebieha v hornom čreve.
  2. Antipyretický účinok možno dosiahnuť po jeho užití po 2 hodinách. Účinok trvá od 3 do 4 hodín.
  3. Ak je liek používaný ľuďmi s normálnou funkciou pečene, potom je trvanie čiastočného vylučovania od 2 do 4 hodín (s výnimkou Rapidol Retard - do 10 hodín). Ak dôjde k poruche funkcie pečene, vylučovanie môže trvať 8 - 12 hodín..

Potreba vedieť! K eliminácii paracetamolu v porovnaní s podobnými produktmi dochádza pomerne rýchlo. 97% zloženia opúšťa telo pečeňou, a preto v prípade prekročenia dávky môžu nastať veľmi vážne následky - dokonca smrť.

Indikácie pre použitie

Lieky, ktorých aktívnou zložkou je paracetamol, sa používajú na:

  • prítomnosť bolesti rôzneho pôvodu: menštruačná (manalgia), migréna, bolesti hlavy, bolesti zubov, bolesti v krku, neuralgia, popáleniny a úrazy, bolesť kĺbov (artralgia) a svalov (myalgia);
  • zvýšená teplota spôsobená rôznymi chorobami, ako antipyretikum.

Paracetamol sa dnes tiež používa ako súčasť liekov, ktoré pomáhajú bojovať proti príznakom prechladnutia - akútnym respiračným infekciám, chrípke atď..

Čas odstránenia paracetamolu z tela

Obzvlášť dôležitá otázka, koľko hodín po vylúčení paracetamolu z tela je pre tehotné ženy a dojčiace matky. Podľa pravidiel prijímania a dávkovania sa to deje počas celého dňa. Látka sa čiastočne vylučuje močom do 4 hodín po požití..

Spôsob podávania a dávkovanie

Aby sa vylúčila pravdepodobnosť predávkovania a zabezpečila sa nerušená eliminácia, musí sa dávka lieku vypočítať správne. To platí aj pre základné požiadavky na jeho prijatie. Pri používaní acetaminofénu sa odporúča prísne dodržiavať pokyny.

Dávky tradičného paracetamolu sú nasledujúce:

  1. dospelý môže užiť 1 g jedenkrát;
  2. pacienti s hmotnosťou nižšou ako 40 kg môžu naraz použiť 500 mg;
  3. denná prípustná dávka pre malé deti je 90 mg na 1 kg hmotnosti;
  4. denná dávka pre dospelého je 4 g;
  5. optimálny priebeh prijatia nebude trvať dlhšie ako 7 dní.

Na zefektívnenie používania lieku a na súčasné pískanie na minimalizáciu možných rizík otravy sa odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • Ak hovoríme o dojčiacich ženách, potom môžete výrobok používať nie dlhšie ako 3 dni. Ak nedôjde k zlepšeniu, stojí za to vyhľadať kvalifikovanú pomoc..
  • Aplikácia na horúčku je vhodná iba pri teplote vyššej ako 38 stupňov. Nejde o neškodné zloženie a nemali by ste svoje telo znova preťažovať.
  • V súlade s pokynmi môže dospelý človek používať 3 tablety s koncentráciou 500 mg po celý deň.
  • paracetamol sa má užívať po kŕmení, čo zníži jeho koncentráciu v krvi vylučovaním močom pred ďalšou aplikáciou na prsník.
  • Pri liečbe liekom by mal byť príjem kávy a čaju minimalizovaný. Tieto nápoje obsahujú látky, ktoré spomaľujú proces jeho vylučovania..

Povinným pravidlom je aj odmietnutie požívania alkoholických nápojov. Paracetamol znižuje celkovú rýchlosť degradácie etanolu získaného z príjmu alkoholu. Dochádza tak k porušeniu jeho vylučovania, čo môže viesť k rozvoju závažných patológií pečene..

Vedľajšie účinky

Po dlhú dobu sa uskutočňovali dôkladné štúdie o účinku lieku na ľudský organizmus. Na základe ich výsledkov sa zistilo, že je to všeobecne bezpečné, efektívne a pohotovo odstránené. Avšak v prípade porušenia dávkovania alebo individuálnej neznášanlivosti môže mať paracetamol nasledujúce vedľajšie účinky:

  1. vzhľad letargie a ospalosti;
  2. výskyt alergických reakcií;
  3. náhle záchvaty nevoľnosti a závraty;
  4. vývoj porúch spánku a hypoglykémie.

Aby ste sa tomu všetkému vyhli, stačí drogu správne používať..

Indikácie a kontraindikácie pre použitie

Liečba je indikovaná na použitie v nasledujúcich prípadoch:

  • s bolesťami hlavy (to platí aj pre migrény);
  • s bolesťou svalov a kĺbov (vrátane artrózy);
  • s neuralgiou;
  • s horúčkou;
  • s bolesťami zubov a menštruačnými bolesťami.

Napriek dosť bezpečnému účinku má acetaminofén množstvo kontraindikácií:

  1. individuálna intolerancia látky;
  2. prítomnosť zápalových ochorení, vredov a erózií gastrointestinálneho traktu;
  3. krvácanie do zažívacieho traktu;
  4. zlyhanie obličiek;
  5. prítomnosť diagnostikovanej hyperkaliémie;
  6. odložené štep koronárnej artérie.

Tiež je potrebné venovať osobitnú pozornosť liekom obsahujúcim paracetamol za prítomnosti nasledujúcich stavov:

  • alkoholické poškodenie pečene a chronický alkoholizmus;
  • chronické srdcové zlyhanie a ochorenie koronárnych artérií;
  • patológia ciev v mozgu;
  • poškodenie periférnych tepien;
  • zlyhanie pečene a obličiek.

Pozor! Ak bol diagnostikovaný diabetes mellitus, mali by ste odmietnuť používať liek vo forme sirupu.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Acetaminofén sa neodporúča používať v poslednom trimestri tehotenstva. Po zvyšok obdobia nosenia dieťaťa sa má liek užívať pod dohľadom lekára. Iba skúsený odborník bude môcť vziať do úvahy všetky fyziologické vlastnosti nastávajúcej matky, povahu tehotenstva a predpísať správne dávkovanie.

Ak dojčíte deti, ktoré dostanú iba 1% látky, je liečba paracetamolom prijateľná aj počas laktácie. Takéto malé množstvo sa vyberie takmer okamžite..

Interakcie s inými liekmi

Spolu s inými druhmi liekov stojí za to veľmi opatrne používať paracetamol. To platí pre glukokortikosteroidné hormóny (napríklad prednizolón), protidoštičkové látky (vrátane kyseliny acetylsalicylovej), antikoagulanciá, ako aj inhibítory ako sertralín, fluoxetín atď..

Kombinácia s formuláciami obsahujúcimi fenobarbital - Corvalol, Valocordin je prísne neprijateľná.

Predávkovanie

Ak sa produkt použije nesprávne, zvýši sa nielen čas jeho stiahnutia, ale môže dôjsť aj k predávkovaniu. Jeho príznaky sa nedostavujú okamžite. Prvé príznaky sú viditeľné až po 10 - 12 hodinách od okamihu prijatia.

Otrava paracetamolom môže prebiehať v niekoľkých fázach:

  • Prvý stupeň sprevádzajú príznaky charakteristické pre otravu jedlom. Osoba začína pociťovať malátnosť, nedostatok chuti do jedla, slabosť, nevoľnosť. Časté sú aj bolesti v pravom hypochondriu..
  • Nástup druhého stupňa predávkovania nastáva po 36 hodinách. V takom prípade vedie nedodržanie odporúčaní pokynov k závažnejším porušeniam. Teplota začína stúpať, klesá krvný tlak a zvyšuje sa potenie. U pacientov sa objaví zlyhanie pečene a obličiek, ktoré vo väčšine prípadov vedie k záchvatom. Možné sú aj situácie so stratou vedomia. Objavujú sa ďalšie príznaky poškodenia pečene.
  • V prípade akútnej otravy, ktorá sa vyskytne 72 po predávkovaní, dôjde k nekróze pečene, encefalopatii, ktorá môže viesť ku kóme..

Dôležité! Ak spozorujete príznaky predávkovania uvedené vyššie, okamžite vyhľadajte lekára. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým menšie škody môže liek spôsobiť zdraviu..

Keď ste sa podrobnejšie dozvedeli o paracetamole, môžete pochopiť, ako dlho je kompozícia odstránená a ako ju správne používať na dosiahnutie požadovaného terapeutického účinku..

Obdobie vylučovania paracetamolu z tela

Koľko paracetamolu sa vylučuje z tela?

Po akom čase sa paracetamol vylučuje z tela?

Aká je doba odstránenia paracetamolu z tela?

Aký je čas odstránenia paracetamolu z tela?

Ako rýchlo sa paracetamol vylučuje z tela?

Ako dlho sa paracetamol vylučuje z tela?

Aké je obdobie na odstránenie paracetamolu z tela?

Paracetamol je najobľúbenejšie antipyretické činidlo. Používa sa tiež ako prostriedok proti bolesti a protizápalovo.

Paracetamol začne pôsobiť asi za 20 minút po požití, maximálny účinok dosiahne po 1-1,5 hodinách.

Doba pôsobenia paracetamolu je približne štyri hodiny. Toto je polčas rozpadu.

Úplne vylúčený z tela asi po 8-10 hodinách.

Je potrebné mať na pamäti, že pri dlhodobom používaní a vo veľkých dávkach môže mať paracetamol toxický účinok na pečeň..

Dobrý deň. Droga paracetamol je v Rusku dosť populárna..

Ak vás zaujíma čas, počas ktorého musí opustiť telo, skúsme to zistiť..

Odpoveď možno nájsť v anotácii od paracetamolu, ktorú dnes nájdeme ľahko a rýchlo..

Po otvorení anotácie z paracetamolu som ju začal študovať a našiel som potrebné informácie, ktoré sú obsiahnuté v časti „Farmakokinetika“. Uvádza sa v ňom, že polčas je od 1 do 4 hodín.

To znamená, že maximálny čas na odstránenie polovice účinnej látky z tela sú štyri hodiny. Tých. zhruba si môžete spočítať, ako dlho sa celá droga vylúči.

Celú anotáciu nájdete tu.

Paracetamol je populárny liek na znižovanie horúčky. Vďaka svojim príslušným vlastnostiam sa tiež používa ako protizápalový a analgetický prostriedok.

Paracetamol sa rýchlo vstrebáva cez steny, vstupuje do krvi a potom do mozgu prostredníctvom BBB (hematoencefalická bariéra mozgu, „ochrana“). Paracetamol má inhibičný účinok na COX-1 a COX-2, čo spôsobuje jeho hlavné vlastnosti.

Liek sa rýchlo metabolizuje a vylučuje močom. Väčšina látky metabolizovanej v pečeni sa vylučuje ako glukuronidy a sulfonované konjugáty a zvyšných 5% (alebo menej) sa vylučuje nezmenené..

Polčas paracetamolu je 1-4 hodiny.

Tablety biele alebo takmer biele, okrúhle, ploché valcovité, so skosenou ryhou.

1 tab.
paracetamol500 mg

Pomocné látky: monohydrát laktózy - 37 mg, povidón K25 - 36 mg, sodná soľ kroskarmelózy - 24 mg, stearan horečnatý - 3 mg.

10 kusov. - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysový obal (2) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (3) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (4) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (5) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (6) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysový obal (7) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenia (8) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (9) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (10) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (20) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenie (30) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenie (40) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (50) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenie (60) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové obaly (70) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (80) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenie (90) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenia (100) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
20 ks - obrysový obal (2) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (3) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (4) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (5) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (6) - kartónové obaly.
20 ks - obrysový obal (7) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové balenia (8) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (9) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (10) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (20) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové balenie (30) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové balenie (40) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (50) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové balenie (60) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové obaly (70) - kartónové obaly.
20 ks - obrysové bunkové balenia (80) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové balenie (90) - kartónové obaly.
20 ks - tvarované bunkové balenia (100) - kartónové obaly.
10 kusov. - plechovky (1) - balenia z lepenky.
20 ks - plechovky (1) - balenia z lepenky.
30 ks - plechovky (1) - balenia z lepenky.
40 ks - plechovky (1) - balenia z lepenky.
50 ks - plechovky (1) - balenia z lepenky.
100 kusov. - plechovky (1) - balenia z lepenky.

Analgetické antipyretikum. Má analgetické, antipyretické a slabé protizápalové účinky. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou syntézy prostaglandínov, čo je prevládajúci účinok na centrum termoregulácie v hypotalame..

Po perorálnom podaní sa paracetamol rýchlo vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, hlavne v tenkom čreve, hlavne pasívnym transportom. Po jednorazovej dávke 500 mg sa C max v krvnej plazme dosiahne po 10-60 minútach a je asi 6 μg / ml, potom sa postupne znižuje a po 6 hodinách je 11-12 μg / ml.

Široko distribuovaný v tkanivách a hlavne v telesných tekutinách, s výnimkou tukového tkaniva a mozgovomiechového moku.

Väzba na bielkoviny je menej ako 10% a v prípade predávkovania sa mierne zvyšuje. Sulfátové a glukuronidové metabolity sa neviažu na plazmatické bielkoviny ani pri relatívne vysokých koncentráciách.

Paracetamol sa metabolizuje hlavne v pečeni konjugáciou s glukuronidom, konjugáciou so síranom a oxidáciou za účasti zmiešaných oxidáz pečene a cytochrómu P450..

Hydroxylovaný metabolit s negatívnym účinkom, N-acetyl-p-benzochinónimín, ktorý sa vytvára vo veľmi malom množstve v pečeni a obličkách pod vplyvom zmiešaných oxidáz a je zvyčajne detoxikovaný väzbou na glutatión, sa môže hromadiť pri predávkovaní paracetamolom a spôsobiť poškodenie tkaniva..

U dospelých sa väčšina paracetamolu viaže na kyselinu glukurónovú a v menšej miere na kyselinu sírovú. Tieto konjugované metabolity nemajú žiadnu biologickú aktivitu. U predčasne narodených detí, novorodencov a v prvom roku života prevažuje síranový metabolit.

T 1/2 je 1 - 3 hodiny U pacientov s cirhózou pečene je T 1/2 o niečo vyššia. Renálny klírens paracetamolu je 5%..

Vylučuje sa močom hlavne vo forme glukuronidových a síranových konjugátov. Menej ako 5% sa vylučuje ako nezmenený paracetamol.

Orálne alebo rektálne sa u dospelých a dospievajúcich s hmotnosťou nad 60 kg používa v jednej dávke 500 mg, frekvencia podávania je až 4-krát denne. Maximálna doba liečby je 5-7 dní.

Maximálne dávky: jednorazové - 1 g, denné - 4 g.

Jednotlivé dávky na perorálne podanie pre deti vo veku 6 - 12 rokov - 250 - 500 mg, 1 - 5 rokov - 120 - 250 mg, od 3 mesiacov do 1 roka - 60 - 120 mg, až 3 mesiace - 10 mg / kg. Jednotlivé dávky na rektálne podanie deťom vo veku 6 - 12 rokov - 250 - 500 mg, 1 - 5 rokov - 125 - 250 mg.

Frekvencia aplikácie - 4-krát / deň v intervale najmenej 4 hodín. Maximálna doba liečby je 3 dni.

Maximálna dávka: 4 jednotlivé dávky denne.

Z tráviaceho systému: zriedka - dyspeptické javy, pri dlhodobom užívaní vo vysokých dávkach - hepatotoxický účinok.

Z hematopoetického systému: zriedka - trombocytopénia, leukopénia, pancytopénia, neutropénia, agranulocytóza.

Alergické reakcie: zriedka - kožná vyrážka, svrbenie, žihľavka.

Má antipyretické, analgetické a mierne protizápalové účinky. Vyrába sa vo farmaceutickom priemysle pod obchodnými názvami: Paracetamol, Paracet, Panadol, Rapidol, Efferalgan a ďalšie, je súčasťou rôznych kombinovaných liekov..

Medzinárodný názov: paracetamol; acetaminofén; para-acetaminofenol; N- (4-hydroxyfenyl) acetamid; 4-hydroxyacetanilid.

Paracetamol inaktivuje cyklooxygenázy (COX1 a COX2) hlavne v centrálnom nervovom systéme, ktorý ovplyvňuje centrum termoregulácie a centrum bolesti - znižuje excitáciu centra termoregulácie v hypotalame, zvyšuje prah citlivosti na bolesť. S tým sú spojené dve jeho hlavné činnosti: antipyretikum a analgetikum. Protizápalový účinok paracetamolu je nevýznamný, pretože v mieste zápalu bunkové peroxidázy neutralizujú inaktivačný účinok paracetamolu na COX..

Po perorálnom podaní dosahuje paracetamol maximálnu koncentráciu v krvi po 30 - 60 minútach. Nedráždi žalúdočnú sliznicu. Vstrebáva sa do horných čriev.

Antipyretický účinok sa vyvíja do 2 hodín od okamihu užitia lieku a trvá 3 - 4 hodiny.

Polčas rozpadu u ľudí s normálnou funkciou pečene je 2-4 hodiny (pre Rapidol Retard - 10 hodín), so zníženou funkciou pečene - 8-12 hodín..

Paracetamol sa metabolizuje v pečeni, hlavne konjugáciou s kyselinou glukurónovou a sírovou, aby sa vytvorili netoxické metabolity glukorangidu a paracetamol sulfátu..

V menšom množstve sa tvoria ďalšie dva metabolity, ktoré majú toxický účinok. Toto je paraaminofenol a N-acetylbenzochinón.

Pod vplyvom paraaminofenolu vzniká methemoglobín - forma hemoglobínu, v ktorej sa železo oxiduje na oxidačný stav +3. Methemoglobín nie je schopný prenášať kyslík do tkanív. Čím viac methemoglobínu, tým výraznejšie hladovanie tkanív kyslíkom.

N-acetylbenzochinón má škodlivý účinok na pečeňové bunky a spôsobuje ich nekrózu (smrť). Ak sa paracetamol používa v terapeutických dávkach, N-acetylbenzochinón je neškodný glutatiónom a po konjugácii s cysteínom a kyselinou merkapturovou sa vylučuje obličkami. Pri užívaní vo vysokých dávkach (nad 150 mg paracetamolu / kg telesnej hmotnosti) nastáva nedostatok glutatiónu a zvyšujú sa hladiny N-acetylbenzochinónu, čo môže viesť k nekróze pečeňového tkaniva. N-acetylbenzochinón sa tvorí pôsobením cytochrómu P450. Pretože koncentrácia cytochrómu P450 je maximálna v hepatocytoch tretej zóny pečeňového laloku, je v tejto zóne pečeňového laloku lokalizovaná nekróza pečeňových buniek pri použití vysokých dávok paracetamolu. U detí je kvôli nezrelosti systému cytochrómu P450 takmer všetok paracetamol metabolizovaný sulfátovou a glukuronidovou cestou a malé množstvo sa vylučuje nezmenené. To vysvetľuje nízku incidenciu poškodenia pečene u detí predávkovaných paracetamolom v porovnaní s dospelými..

Paracetamol sa vylučuje z tela močom, hlavne vo forme metabolitov, hlavne vo forme glukurónových konjugátov (60 - 80%) a sulfokonjugátov (20 - 30%) a mierne nezmenených (3 - 5%). 90% užitej dávky sa vylúči z tela obličkami počas prvých 24 hodín. Pri závažnom zlyhaní obličiek (klírens kreatinínu) Maximálna denná dávka je:

  1. pre dospelých 4 g / deň;
  2. pre deti vo veku od 12 do 15 rokov (s telesnou hmotnosťou 41-50 kg) - 3,0 g / deň;
  3. pre deti vo veku od 8 do 12 rokov (s telesnou hmotnosťou 26-40 kg) - 2,0 g / deň;
  4. pre deti vo veku od 7 do 10 rokov (s telesnou hmotnosťou 21-25 kg) - 1,5 g / deň;
  5. pre deti vo veku od 2 do 6 rokov (s telesnou hmotnosťou 13-20 kg) - 1,0 g / deň;
  6. pre deti vo veku 1,5 až 2 roky (s telesnou hmotnosťou 11-12 kg) - 0,75 g / deň;
  7. pre deti vo veku od 6 do 18 mesiacov (s telesnou hmotnosťou 7-10 kg) - 0,5 g / deň;
  8. pre deti vo veku od 3 do 6 mesiacov (s telesnou hmotnosťou nižšou ako 7 kg) - 0,375

  • pre deti do 3 mesiacov - 0,2 g / deň.
  • Trvanie liečby je 5-7 dní, pre deti - 3 dni.

    1. Alergická reakcia
    2. Nevoľnosť, nepríjemné pocity, bolesť v žalúdku.
    3. Renálna kolika.

    Ak sa vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, musíte okamžite prestať užívať liek a informovať svojho lekára.

    Interakcie s inými liekmi

    Možné toxické poškodenie pečene, obličiek, ak sa užívajú spolu s fenytoínom, barbiturátmi, zixorínom, rifampicínom, fenylbutazónom, tricyklickými antidepresívami, alkoholom..

    Ak sa užíva spolu s alkoholom, môže sa u vás vyvinúť akútna pankreatitída (zápal pankreasu)..

    Inhibítory mikrozomálnej oxidácie (cimetidín) znižujú riziko toxicity paracetamolu na pečeňové bunky.

    Zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií (derivátov kumarínu).

    Barbituráty (hypnotiká) znižujú antipyretické účinky.

    Metoklopramid sa zvyšuje a cholestyramín znižuje rýchlosť absorpcie paracetamolu.

    Zvyšuje pôsobenie spazmolytík.

    Pri súčasnom užívaní s antikonvulzívami je terapeutický účinok paracetamolu menej výrazný.

    Paracetamol sa vyrába vo farmaceutickom priemysle pod obchodnými názvami:

    1. PARACETAMOLUM vo forme:
      1. tablety 0,2 g, 0,325 g, 0,5 paracetamolu v tablete;
      2. kapsuly 0,325 g, 0,5 g na kapsulu;
      3. sirup, 5 ml sirupu obsahuje 0,125 g paracetamolu (pre deti do 3 rokov);
      4. rektálne čapíky, každý 0,08 g, alebo 0,17 g, alebo 0,33 g paracetamolu v 1 čapíku.
    2. PARACET PRE Dojčatá (PARACET PRE Dojčatá) vo forme suspenzie pre deti vo veku od 3 mesiacov do 3 rokov. 0,8 ml suspenzie obsahuje 0,08 g paracetamolu

    3. PARACET PRE DETI sirup pre deti vo veku od 1 do 14 rokov. 5 ml sirupu (1 čajová lyžička) obsahuje 0,16 g paracetamolu.
    4. RAPIDOL® (RAPIDOL) vo forme tabliet s obsahom 0,125 g, 0,25 g, 0,5 g paracetamolu v tablete.
    5. RAPIDOL® RETARD vo forme tabliet, 0,5 g paracetamolu na tabletu.
    6. PANADOL, PANADOL AKTÍVNY vo forme tabliet, 0,5 g paracetamolu v tablete.
    7. PANADOL ROZPUSTNÝ vo forme šumivých tabliet, 0,5 g paracetamolu v tablete.
    8. PANADOL BABY vo forme suspenzie, 5 ml suspenzie obsahuje 0,12 g paracetamolu.
    9. EFFERALGAN (EFFERALGAN) vo forme:
      1. tablety 0,5 g paracetamolu na tabletu;
      2. šumivé tablety s 0,540 g mikroenkapsulovaného paracetamolu v tablete, čo zodpovedá 0,5 g paracetamolu;
      3. kapsuly s 0,5 g paracetamolu na kapsulu;
      4. prášok vo vrecku s 0,08 g paracetamolu vo vrecku;
      5. rektálne čapíky, každý 0,08 g, 0,15 g paracetamolu v 1 čapíku.

      Iné obchodné názvy paracetamolu:

      • A: Adol, Akamol-Teva, Alka-Seltzer plus, Aldolor, Aminadol, Apap, Acetaminophen, Acetomay,
      • B: Bartel Dragz, Bindard,
      • B: Volpan,
      • D: Daynafed EX, Daynafed junior, Daleron, Dafalgan, Deminofen, Dolo, Dolomol,
      • I: Ifimol,
      • K: Calpol, Calpol 6 plus, Ksumapar,
      • L: Lecadol, Lupocet,
      • M: Medipirin 500, Mexalen,
      • N: Napa, Novo-Jessik,
      • A: Opradol,
      • P: Pamol, Paramol, Pasemol, Pacimol, Perfalgan, Piranol, Pirimol, Prohodol,
      • C: Sanidol, Sifenol, Strimol,
      • T: Tylenol, Tylenol pre deti, Tylenol pre kojencov,
      • F: Febricet, Flutabs,
      • C: Tsefekon D.

    Svoju spätnú väzbu na používanie liekov obsahujúcich paracetamol môžete zverejniť nižšie.

    Prítomnosť paracetamolu v každej domácej lekárničke sa považuje za povinnú. Spravidla sa tento liek nepovažuje za silný a so závažnými následkami, preto je otrava paracetamolom pomerne častým javom. Je dôležité vedieť, aké kroky je potrebné podniknúť v prípade predávkovania paracetamolom, aké sú hlavné príznaky intoxikácie a ktoré antidotum je lepšie.

    Aby sme pochopili, v ktorých prípadoch je možné liek použiť a v ktorom je prísne kontraindikovaná medikácia, je potrebné pochopiť mechaniku účinku lieku na organizmus. Paracetamol je jedným zo 100 najobľúbenejších liekov a je jedným z produktov, ktoré je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu..

    Paracetamol má antipyretické vlastnosti, preto sa často používa ako adjuvans v rôznych liekoch. Vďaka tejto vlastnosti sa účinok lieku na telo môže líšiť, ale hlavné vlastnosti paracetamolu zostávajú nezmenené.

    Liečivo je analgetikum zo skupiny analytov, má výrazný antipyretický účinok, protizápalové vlastnosti liečiva sú dosť slabé. Paracetamol stimuluje produkciu účinných látok, ktoré pôsobia na bolesť a termoregulačné centrá. Liečivo opúšťa telo dostatočne rýchlo, 97% liečiva sa vylučuje pečeňou, takže následky prekročenia dávky môžu byť mimoriadne vážne..

    Aby nedošlo k otráveniu liekom, je potrebné správne vypočítať dávkovanie. Najčastejšie je počet tabliet na jednu dávku uvedený v pokynoch alebo individuálne predpísaných lekárom. Jednoducho, požadované množstvo môžete vypočítať podľa hmotnosti.

    Pre Paracetamol sa za relevantné považujú nasledujúce indikátory dávkovania:

    • jednorazová dávka pre dospelého - 1 gram;
    • jednorazová dávka pre osobu s hmotnosťou do 40 kg - 500 mg;
    • denná dávka pre dospelého človeka by nemala presiahnuť 4 gramy;
    • trvanie kurzu - až 7 dní.

    Používanie paracetamolu na liečbu detí sa neodporúča, v niektorých prípadoch však môže byť liek predpísaný ošetrujúcim lekárom. Denná dávka by nemala presiahnuť 90 mg na 1 kg hmotnosti dieťaťa. Nemalo by sa zabúdať, že otrava paracetamolom nastáva, aj keď sú dodržané pokyny - všetko závisí od individuálnych charakteristík organizmu a rýchlosti eliminácie lieku.

    Jednou z najbežnejších príčin intoxikácie je nedodržiavanie dávkovania. Na druhom mieste je dlhodobé užívanie drogy bez použitia špeciálnych prostriedkov, ktorých činnosť je zameraná na urýchlenie stiahnutia drogy z tela..

    Môžete sa otráviť s individuálnou citlivosťou na liek.

    Príznaky otravy paracetamolom sa neobjavia ihneď po užití lieku. Prvé príznaky intoxikácie sa objavia približne 10 - 12 hodín po predávkovaní - všetko závisí od rýchlosti metabolizmu a osobných charakteristík tela.

    Príznaky otravy jedlom v prvom štádiu sa stávajú príznakmi otravy drogami. Osoba cíti všeobecnú slabosť, malátnosť, nevoľnosť, zaznamenáva sa úplný nedostatok chuti do jedla a môže sa dokonca objaviť averzia k jedlu. Bolesť sa často vyskytuje v pravom hypochondriu.

    Druhý stupeň intoxikácie nastáva približne 36 hodín po predávkovaní. Tu sú následky zneužívania drog vážnejšie. Teplota pacienta klesá, zaznamenáva sa nízky krvný tlak a zvyšuje sa potenie. V krvi klesá hladina glukózy a krvných doštičiek, prejavuje sa zlyhanie obličiek a pečene, ktoré býva sprevádzané záchvatmi. V prípade obzvlášť akútnej otravy môže pacient stratiť vedomie. Potom sa začne objavovať poškodenie pečene..

    Akútna otrava paracetamolom je štádium, ktoré sa začína 72 hodín po predávkovaní liekom. Prejavuje sa nekróza pečene, vzniká encefalopatia, ktorá môže spôsobiť kómu. Zlyhanie pečene prechádza do akútneho štádia. Patológiu možno rozpoznať podľa nasledujúcich príznakov:

    • pečeň sa zmenšuje;
    • objaví sa výrazný pečeňový zápach;
    • brucho pacienta sa výrazne zväčšuje kvôli edému a ascitu;
    • farba kože sa stáva charakteristickou pre žltačku;
    • krvácajú ďasná, krv môže prechádzať nosom, pozorujú sa podkožné krvácania;
    • vedomie je zmätené, vnímanie môže byť narušené, prejavuje sa zmätenosť reči;
    • začínajú halucinácie - vizuálne aj sluchové.

    Ak sa zistia príznaky akejkoľvek fázy otravy, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom, aby ste diagnostikovali stav a predpísali vhodnú liečbu.

    Analýzu je možné vykonať už 4 hodiny po vstupe liečiva do tela. Na určenie, či je potrebné použiť protijed, sa vykonáva špeciálny laboratórny test, ktorý sa nazýva Rumak-Matthewov nomogram. Podľa ukazovateľov tejto analýzy určuje špecialista obsah paracetamolu v krvi a stupeň poškodenia tela..

    Nebezpečenstvo pre telo úplne chýba, ak je ukazovateľ toxickej látky v krvi nižší ako 150 μg / ml a nie sú zaznamenané žiadne príznaky otravy. Vyšší indikátor naznačuje, že je potrebné podať protijed a stav pacienta si vyžaduje neustály lekársky dohľad. V niektorých prípadoch môže byť pre neustále sledovanie stavu pečene a hladiny bilirubínu potrebná hospitalizácia.

    Otrava paracetamolom vážne poškodzuje pečeň. Obnova orgánu sa môže uskutočniť sama alebo môžu byť potrebné pomocné prostriedky - všetko závisí od stupňa poškodenia pečene. Najčastejšie je predpísaná vitamínová terapia, vyvážená strava, v niektorých prípadoch môže byť potrebné použitie antibiotík.

    Ak má pacient príznaky otravy, je potrebné zavolať sanitku. Pred príchodom lekárov môžete urobiť určité opatrenia, ktoré pomôžu stabilizovať stav pacienta: musíte obeti poskytnúť dostatok nápoja a vykonať výplach žalúdka. Absorpčné látky pomôžu stabilizovať stav, najlepšou voľbou by bolo užívať bežné aktívne uhlie - toxické látky sa tak už nebudú dostávať do krvi.

    Hlavným antidotom proti paracetamolu je acetylcysteín, ktorý neutralizuje a odstraňuje produkty rozpadu liečiva. Optimálne je užiť protilátku 8 hodín po predávkovaní. Acetylcysteín sa užíva ústami alebo sa podáva injekčne. V prvom prípade by sa malo antidotum užiť každé 4 hodiny v dávke 140 mg na 1 kg hmotnosti pacienta, potom by sa malo množstvo liečiva znížiť s každou dávkou dvakrát. Lekár predpisuje dávkovanie injekcií individuálne: zvyčajne je to 150 mg liečiva na 1 kg hmotnosti a samotný liek musí byť zriedený v roztoku glukózy alebo soľnom roztoku..

    Deti môžu ľahko tolerovať otravu paracetamolom, ktorá súvisí s rýchlosťou metabolizmu. Často aj v prípade ťažkej otravy sa telo dieťaťa zotaví samo, bez použitia ďalších finančných prostriedkov. To však neznamená, že otravu dieťaťa paracetamolom možno liečiť ľahšie. Naopak, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom, pretože príznaky akútnej otravy môžu chýbať, aj keď dávka lieku významne prekročila normu..

    Aby nedošlo k otrave liekom, je veľmi dôležité dodržiavať niektoré preventívne pravidlá:

    1. Všetky tablety sa musia uchovávať v uzamykateľnej skrinke mimo dosahu malých detí.
    2. Pred užitím lieku je dôležité starostlivo si prečítať spôsob podávania a dávkovanie, aby ste mohli správne vypočítať dávku. Je potrebné študovať obal lieku, aby ste presne vedeli množstvo účinnej látky obsiahnutej v jednej tablete..
    3. Dávajte pozor na kompatibilitu liekov - účinok paracetamolu môžu zvýšiť niektoré látky tvoriace analgetiká (Nurofen, Analgin, Ortofen atď.).
    4. Počas užívania paracetamolu sa dôrazne odporúča zdržať sa konzumácie alkoholu.
    5. Ak priebeh liečby trvá viac ako 3 dni, je potrebné vypiť metionín, ktorého účinkom je zvýšenie odvádzania produktov rozpadu paracetamolu z tela..
    6. Ak má pacient v anamnéze ochorenie pečene, je potrebné vylúčiť použitie paracetamolu alebo výrazne znížiť dávku lieku..

    Je dôležité si uvedomiť, že aj známe a známe lieky môžu byť mimoriadne nebezpečné, ak nebudete postupovať podľa pokynov a nebudete dodržiavať dávkovanie. Pred užitím paracetamolu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, pretože individuálne dávkovanie sa môže líšiť od všeobecne akceptovaného. Preventívne opatrenia pomôžu vyhnúť sa negatívnym účinkom otravy na telo..

    Paracetamol počas laktácie je povolený, je však potrebné správne používať liek. Droga má:

    • liek proti bolesti;
    • protizápalový;
    • antipyretický účinok.

    Neobsahuje steroidy ani toxíny, takže odpoveď na otázku, či je možné užívať paracetamol počas tehotenstva a laktácie, bude pozitívna. Hlavnou zložkou a účinnou látkou lieku je paracetamol. Rozpúšťaním vstupuje do buniek tela, kde blokuje produkciu a distribúciu prostaglandínu. Táto látka potláča bolestivý syndróm, preto je liek účinný pri bolestiach zubov a hlavy.

    Činidlo aktívne ovplyvňuje termoregulačné centrum v mozgu, takže ho možno užívať pri teplote. Liek sa rýchlo vstrebáva, po 20 - 30 minútach pacient pocíti úľavu. Je dôležité pochopiť, koľko hodín sa paracetamol vylučuje z tela matky. Za tento proces sú zodpovedné obličky. Čiastočne liečivé látky sa vylučujú po 4 hodinách močom, úplné vylúčenie sa pozoruje po 24 hodinách.

    Ak žena cíti všeobecnú slabosť alebo nevoľnosť, musí navštíviť lekára. Iba lekár vie, či je možné, aby dojčiaca matka pila tento liek a v akých dávkach je lepšie ho užívať. Liek sa používa v prípade:

    • bolesť hlavy;
    • prechladnutie;
    • Nárast teploty;
    • horúčka;
    • bolesť kĺbov;
    • bolesť zubov.

    Malo by sa pamätať na to, že počas laktácie všetko, čo matka konzumuje, prechádza do materského mlieka. Paracetamol v správnom množstve nebude schopný ublížiť dieťaťu, ale je dôležité pozorovať jeho správanie, dbať na to, aby sa u neho nevyvinula vyrážka, podráždená stolica, zmeny v správaní.

    Mama môže používať paracetamol, ale s prihliadnutím na individuálnu neznášanlivosť zložiek, ako aj ďalšie kontraindikácie. Patria sem alergická reakcia, žalúdočné vredy a gastrointestinálne ťažkosti, zlyhanie obličiek a pečene. Tieto choroby sú zriedkavé, preto je liek vo väčšine prípadov povolený pre všetkých.

    Po zistení, či je možné piť paracetamol pre dojčiacu matku, je potrebné ujasniť si, v akom čase sa má liek užívať. Optimálny čas je hneď po dojčení. Telo teda bude mať 3-4 hodiny pred ďalším kŕmením, aby odstránilo časť aktívnej zložky. A s mliekom sa do tela dieťaťa dostane najviac 1% dávky, ktorú matka užila.

    Ako často môžete liek užívať, priebeh užívania a dávkovanie by mal predpisovať lekár. Dospelá žena môže piť paracetamol trikrát denne. V takom prípade by mala byť jedna dávka 500 mg. Interval medzi dávkami by nemal byť dlhší ako 4 hodiny. Priebeh liečby je obmedzený na 3 dni. Ak počas tejto doby príznaky neustúpia a ochorenie neustúpi, vyhľadajte lekársku pomoc. Iba lekár bude môcť predpísať adekvátnu liečbu, ktorá nepoškodí matku ani dieťa..

    Ak používate liek vo forme kapsúl alebo tabliet, musíte ich užiť 1-2 hodiny po jedle. Po vypití lieku na plný žalúdok bude čakanie na výsledok trvať dlhšie ako zvyčajne. Tabletu zapite obyčajnou vodou. Použitie sódy, čaju alebo kávy môže vyvolať nežiaduce reakcie..

    Vedci študovali účinok lieku na telo dojčiacej matky a dieťaťa dlho a čo najopatrnejšie. Všeobecne sa zistilo, že je to spoľahlivé a bezpečné, ale vo výnimočných prípadoch, v prípade predávkovania, sú možné vedľajšie účinky, ktoré sa môžu prejaviť vo forme:

    • ospalosť;
    • letargia;
    • alergická reakcia;
    • nevoľnosť;
    • závraty;
    • hypoglykémia;
    • nespavosť.

    Hlavná vec, ktorú treba pamätať na paracetamol, je, že je bezpečný, ak sa používa správne a v individuálne zvolenej dávke. V lekárňach nájdete aj analógy liečiva, liečivé látky s jednou účinnou látkou. Prípadne môžu mamičky užívať Ibufen, Nurofen, Sumamigren, Citramon. Sú tiež neškodné a bezpečné na kŕmenie..

    Aby ste nepoškodili seba a dieťa, ak sa objavia nepríjemné príznaky, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom a zistiť príčinu ich výskytu. Jednoduchým odstránením príznakov rozmazávate obraz choroby, čo môže viesť k rozvoju komplikácií. Pri výbere liekov buďte pozorní k sebe a opatrní.

    Paracetamol (Paracetamol) v tabletách začína pôsobiť v tele do 15-25 minút po vstupe do gastrointestinálneho traktu. Po užití paracetamolu majú pacienti pomerne výrazný antipyretický účinok, malé alebo stredné analgetikum a slabý protizápalový účinok. Existuje celý rad foriem uvoľňovania drog, ktoré sú pohodlné na použitie a sú najžiadanejšie medzi ľuďmi rôznych vekových kategórií.

    Každá lieková alternatíva má svoje vlastné výhody pri liečbe dospelých a detí vo veku od 3 mesiacov do 16 rokov. Vysoký stupeň bezpečnosti lieku je charakterizovaný rýchlym vylučovaním účinnej látky z tela a nedostatkom schopnosti akumulácie v tkanivách vnútorných orgánov. Paracetamol začne pôsobiť do 30 minút a po 4,5-5 hodinách je zaznamenaná jeho úplná eliminácia. Hlavné bremeno spojené s elimináciou tejto chemickej látky tvoria v 97% obličky..

    Antipyretické a analgetické účinky trvajú najviac 3 - 4 hodiny.

    Čapíky s paracetamolom účinkujú pomalšie, ale časom sa predlžujú. V tejto forme paracetamol zráža teplotu hodinu po vložení čapíka, ale môže trvať celú noc, čo sa v porovnaní s inými formami považuje za výhodu. Táto forma uvoľňovania liečiva znižuje negatívny vplyv na žalúdočnú sliznicu a pečeň, ktoré môžu prechádzať patologickými zmenami. Mnoho pediatrov odporúča deťom používať v noci sviečky, ktoré zabránia skoku v teplote a nenarušia spánok dieťaťa.

    Paracetamol je netoxický a nesteroidný liek, ktorý zmierňuje bolesť, má antipyretický účinok a zmierňuje zápal. Analgetikum po požití pôsobí proti látkam zosilňujúcim bolesť. Tieto látky sa nazývajú prostaglandíny..

    Veľkou výhodou paracetamolu je, že sa spracuje za jednu až dve hodiny a po štyroch hodinách sa úplne vylúči z tela prirodzeným spôsobom a nezanecháva žiadne stopy. Počas laktácie paracetamol prechádza do materského mlieka iba v množstve 1% tablety, čo dieťaťu vôbec neškodí.

    Ak vám lekár predpísal paracetamol, nebojte sa užiť tabletky. Časom testovaný liek už pol storočia zmierňuje bolesti a zmierňuje horúčku. Paracetamol pri dojčení rýchlo zníži teplotu. Do 15-20 minút pocítite úľavu.

    Napriek bezpečnosti a neškodnosti lieku si nemyslite, že paracetamol je neškodné vitamíny, ktoré sa môžu konzumovať dlhodobo v neobmedzenom množstve..

    Vo svete bolo vykonaných niekoľko štúdií zameraných na štúdium reakcie ošetrovateľky na rôzne lieky. V rámci medzinárodného projektu „Avon Longitudinal Study of Parents and Children“ špecialisti dlhodobo sledujú telo počas tehotenstva a laktácie pri užívaní paracetamolu.

    Viac ako 3 000 dojčiacich matiek užívalo drogu tri až štyri dni. Lekári starostlivo sledovali pohodu ženy. Zaznamenávala sa každá zmena v organizmoch matky a dieťaťa. Vo výsledku neboli zistené žiadne závažné vedľajšie účinky..

    Na základe mnohých štúdií bol paracetamol zaradený do skupiny liekov, ktoré sú bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy. Tablety môžu navyše používať deti do 3 rokov..

    Lekári však pripomínajú, že mlieko chorej ženy spôsobí dieťaťu viac škody ako drogy. Týmto kŕmením sa dieťa nakazí a prechladne..

    Niektoré matky počas choroby úplne prestanú dojčiť. Ale prechod na umelé zmesi nebude viesť k ničomu dobrému. Preto odborníci radia, akonáhle je to možné zotaviť sa. Vírusy a lieky navyše vytvárajú imunitu..

    Pred užitím akýchkoľvek liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom. Pamätajte, že nie je nič horšie ako samoliečba pre ženu počas dojčenia.!

    Ak máte horúčku alebo iné ťažkosti, navštívte so svojím dieťaťom lekára. Počas užívania liekov pravidelne kontrolujte svoje dieťa u pediatra.

    Liečba paracetamolom počas dojčenia sa môže použiť, ak budete postupovať podľa odporúčaní lekára a starať sa o svoje zdravie a zdravie dieťaťa.

    Paracetamol je narkotické, nesteroidné a netoxické analgetikum na tlmenie bolesti. Akonáhle sa dostane do tela, blokuje tvorbu prostaglandínov, ktoré zvyšujú bolesť a horúčku. Zápalová aktivita je teda znížená..

    Paracetamol sa rýchlo vstrebáva: asi za 1 - 2 hodiny. A po 4 hodinách opúšťa telo spolu s močom a nezanecháva po sebe žiadne stopy. Je obzvlášť dobré, že paracetamol počas dojčenia prakticky neprechádza do mlieka - iba 1% tablety. To je pohodlné, pretože potom sa dieťa prakticky vyhne svojmu nárazu..

    Liečivo pôsobí na centrálny nervový systém, normalizuje termoreguláciu v tele. Je predpísaný v niekoľkých prípadoch:

    • Horúčka a pocit choroby, ako popôrodný syndróm
    • Vysoká teplota na znak prechladnutia, SARS, akútnych respiračných infekcií, chrípky a iných vírusových ochorení
    • Bolesť hlavy, migréna, bolesť svalov, bolesť kĺbov
    • Bolesť zubov

    V každom prípade by ste sa pred užitím lieku mali poradiť so svojím lekárom, najmä počas laktácie. Tabletám by sa však nemalo vyhýbať. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, paracetamol nemá prakticky žiadny vplyv na telo. Kyselinovo-zásaditá rovnováha krvi nie je narušená, metabolizmus voda-soľ sa nezhoršuje.

    Tento liek je časovo testovaný. Prijíma sa už viac ako pol storočia. V 50. rokoch 20. storočia sa dokázalo, že je to účinný prostriedok proti bolesti, analgetický a antipyretický. Odvtedy sa rozhodlo, že paracetamol je jedným z najbezpečnejších liekov na dojčenie, prakticky bez vedľajších účinkov. Preto je predpísaný pre deti i dospelých..

    Počas rozumného dojčenia je potrebné liečiť paracetamolom. Neužívajte liek dlhšie ako 3 dni, pretože samotný paracetamol sa vo veľkom množstve dostane do tela dieťaťa spolu s mliekom..

    Nemali by ste piť paracetamol, akoby to boli absolútne neškodné vitamíny. Toto je vážny liek. Vezmite si to, keď teplota stúpne na 38. V opačnom prípade je lepšie vyhnúť sa silným liekom.

    Môžete užiť asi 500 mg 3-krát denne - celková dávka na dojčenie nie je vyššia ako 1,5 g denne. Medzi dávkami je vhodné urobiť prestávku dlhšie ako 4 hodiny. Najlepšia voľba, ak užijete tablety ihneď po kŕmení. Potom pri ďalšom kŕmení bude v krvi a mlieku veľmi málo liekov..

    Počas laktácie nepite paracetamol s čajom alebo kávou. Samozrejme, nič alkoholické ani vzrušujúce alebo vzrušujúce. Tieto nápoje zvyšujú aktivitu paracetamolu a predlžujú jeho trvanie. Takže pri ďalšom kŕmení bude zložky lieku v mlieku viac.

    Existuje veľa klinických štúdií, ktoré skúmali reakciu tela ženy a jej dieťaťa na paracetamol. Napríklad sú všeobecne známe výsledky Avonovej pozdĺžnej štúdie rodičov a detí - medzinárodná štúdia, ktorá trvá už mnoho rokov a študovala mnoho rôznych drog. Medzi nimi bol aj paracetamol.

    Viac ako 10 000 žien počas tehotenstva alebo laktácie užívalo liek počas 3-4 dní. Mnoho lekárov pozorne sledovalo blaho ženy a jej dieťaťa a každú zmenu starostlivo zaznamenávalo. Bol študovaný dráha lieku v telách dievčat a bolo skontrolované percento tela dieťaťa. Nie je ľahké zistiť presný účinok na dieťa, ale nezistili sa žiadne závažné vedľajšie účinky. Deti sa cítili výborne, na nič sa nesťažovali.

    Dnes je paracetamol zaradený do skupiny liekov, ktoré sú bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy. Tablety sa pokojne predpisujú deťom od 3 rokov so silnou potrebou a kojencom.

    Výsledok užívania tabliet paracetamolu počas laktácie je väčšinou pozitívny. Niekedy sa však stanú neočakávané ťažkosti. Paracetamol môže spôsobiť:

    • Ospalosť
    • Výskyt alergií, sipotu, astmy u dieťaťa - pravdepodobnosť je asi 20%
    • Poruchy obličiek, pečene, tak u matky, ako aj u dieťaťa.

    Ale nezabudnite, že mlieko prechladnutej ženy počas dojčenia je pre dieťa oveľa nebezpečnejšie ako ozveny lieku. A dieťa v kontakte s chorobou sa môže nakaziť a tiež ochorieť. Mnoho matiek preto počas prechladnutia prestane dojčiť. Ale prechod na umelé zmesi novorodencovi neprinesie nič dobré. Preto je lepšie sa zotaviť čo najskôr..

    Lieky a vírusy môžu súčasne pomôcť rozvíjať imunitu dieťaťa. Takže protilátky zachytené v malom tele ochránia dieťa v budúcnosti..

    Pre ženu počas laktácie nie je nič horšie ako samoliečba. Neužívajte nič bez konzultácie s lekárom. Ak sa necítite dobre, navštívte so svojím dieťaťom terapeuta. Počas užívania liekov nezabudnite svoje dieťa ukázať pediatrovi: pri dojčení môžu byť tabletky veľmi zlé aj pre neho..

    Neužívajte tento liek, ak sa necítite dobre: ​​môžete byť unavený. Spať, odpočívať. Zamyslite sa nad ľudovými prostriedkami: pite horúci čaj s citrónom a medom, dýchajte nad horúcimi zemiakmi, urobte kompresiu. Liečba bez liekov počas dojčenia nemôže nijako ublížiť dieťaťu.

    Pamätajte však: ak teplota vystúpila na najmenej 37,5, ponáhľajte sa k lekárovi. Nekúpte a nepite lieky bez odporúčania. V tejto veci dôverujte iba lekárovi. Nepočúvajte rady priateľov ani internet, riaďte sa pokynmi k lieku a pokynmi lekára.

    Po tomto existuje niekoľko možných scenárov. Ak je pečeň už zaneprázdnená vylučovaním etanolu, nebude si vedieť poradiť so spracovaním paraacetaminofenolu. To znamená, že liek nebude mať požadovaný účinok. Táto zložka bude mať negatívny vplyv na pečeň a obličky až do rozkladu ich buniek..

    Ak sa človek po užití paracetamolu rozhodne liečiť alkoholom, nebude možné vyhnúť sa negatívnym následkom. Z tohto dôvodu si pečeň nebude vedieť poradiť s dodaným etanolom a bude ho dlho ničiť..

    Nezáleží na tom, čo človek pije - pivo, víno alebo vodku. Paracetamol nie je kompatibilný so žiadnym z vyššie uvedených alkoholických nápojov. Ich účinok je rovnaký - deštruktívny účinok etanolu na vnútorné orgány. Užívanie paracetamolu so sebou je mimoriadne nebezpečné.!

    Po užití alkoholu s paracetamolom sú možné nasledujúce komplikácie:

    1. 1. žihľavka;
    2. 2. nevoľnosť;
    3. 3. závraty;
    4. 4. anafylaktický šok;
    5. 5. narušenie činnosti obličiek;
    6. 6. Cirhóza pečene.

    Užívanie paracetamolu aj bez alkoholu nie je také neškodné, ako si všetci ľudia zvyknú myslieť. Jeho predávkovanie je spojené s takmer rovnakými komplikáciami ako pri pití alkoholu. Letálna dávka tohto lieku závisí od mnohých kritérií a je približne 150 mg na kilogram telesnej hmotnosti dospelých. Ak si s ním dáte alkohol, toto číslo sa výrazne zníži. V prípade otravy paracetamolom sa ako antidotum zvyčajne používa acetylcysteín, bez lekára však nie je možné vypočítať potrebné dávkovanie..

    Poznámka! Existuje viac ako 200 produktov obsahujúcich paracetamol. Je potrebné prečítať si zloženie a návod na použitie každého lieku..

    Medzinárodný názov: paracetamol; acetaminofén; para-acetaminofenol; N- (4-hydroxyfenyl) acetamid; 4-hydroxyacetanilid.

    Paracetamol inaktivuje cyklooxygenázy (COX1 a COX2) hlavne v centrálnom nervovom systéme, ktorý ovplyvňuje centrum termoregulácie a centrum bolesti - znižuje excitáciu centra termoregulácie v hypotalame, zvyšuje prah citlivosti na bolesť. S tým sú spojené dve jeho hlavné činnosti: antipyretikum a analgetikum. Protizápalový účinok paracetamolu je nevýznamný, pretože v mieste zápalu bunkové peroxidázy neutralizujú inaktivačný účinok paracetamolu na COX..

    Po perorálnom podaní dosahuje paracetamol maximálnu koncentráciu v krvi po 30 - 60 minútach. Nedráždi žalúdočnú sliznicu. Vstrebáva sa do horných čriev.

    Antipyretický účinok sa vyvíja do 2 hodín od okamihu užitia lieku a trvá 3 - 4 hodiny.

    Polčas rozpadu u ľudí s normálnou funkciou pečene je 2-4 hodiny (pre Rapidol Retard - 10 hodín), so zníženou funkciou pečene - 8-12 hodín..

    Paracetamol sa metabolizuje v pečeni, hlavne konjugáciou s kyselinou glukurónovou a sírovou, aby sa vytvorili netoxické metabolity glukorangidu a paracetamol sulfátu..

    V menšom množstve sa tvoria ďalšie dva metabolity, ktoré majú toxický účinok. Toto je paraaminofenol a N-acetylbenzochinón.

    Pod vplyvom paraaminofenolu vzniká methemoglobín - forma hemoglobínu, v ktorej sa železo oxiduje na oxidačný stav +3. Methemoglobín nie je schopný prenášať kyslík do tkanív. Čím viac methemoglobínu, tým výraznejšie hladovanie tkanív kyslíkom.

    N-acetylbenzochinón má škodlivý účinok na pečeňové bunky a spôsobuje ich nekrózu (smrť). Ak sa paracetamol používa v terapeutických dávkach, N-acetylbenzochinón je neškodný glutatiónom a po konjugácii s cysteínom a kyselinou merkapturovou sa vylučuje obličkami. Pri užívaní vo vysokých dávkach (nad 150 mg paracetamolu / kg telesnej hmotnosti) nastáva nedostatok glutatiónu a zvyšujú sa hladiny N-acetylbenzochinónu, čo môže viesť k nekróze pečeňového tkaniva. N-acetylbenzochinón sa tvorí pôsobením cytochrómu P450. Pretože koncentrácia cytochrómu P450 je maximálna v hepatocytoch tretej zóny pečeňového laloku, je v tejto zóne pečeňového laloku lokalizovaná nekróza pečeňových buniek pri použití vysokých dávok paracetamolu. U detí je kvôli nezrelosti systému cytochrómu P450 takmer všetok paracetamol metabolizovaný sulfátovou a glukuronidovou cestou a malé množstvo sa vylučuje nezmenené. To vysvetľuje nízku incidenciu poškodenia pečene u detí predávkovaných paracetamolom v porovnaní s dospelými..

    Paracetamol sa vylučuje z tela močom, hlavne vo forme metabolitov, hlavne vo forme glukurónových konjugátov (60 - 80%) a sulfokonjugátov (20 - 30%) a mierne nezmenených (3 - 5%). 90% užitej dávky sa vylúči z tela obličkami počas prvých 24 hodín. Pri závažnom zlyhaní obličiek (klírens kreatinínu

    1. anestetikum na bolesť rôzneho pôvodu: bolesť zubov (vrátane bolesti pri zúbkoch u detí), bolesť hlavy, migréna, bolesť hrdla, menalgia (menštruačná bolesť), bolesť pri úraze, popáleniny, neuralgia (bolesť pozdĺž nervu), myalgia (bolesť svalov), artralgia (bolesť v oblasti kĺbov);
    2. antipyretikum na choroby sprevádzané horúčkou (zvýšená telesná teplota).

    Kontraindikácie pre použitie

    Precitlivenosť na zložky lieku, tehotenstvo, dojčenie, diabetes mellitus, vysoký vek, porucha funkcie pečene a obličiek, fenylketonúria, anémia, trombocytopénia (predĺženie trvania zrážania krvi v dôsledku zníženia počtu krvných doštičiek), Gilbertov syndróm - benígna bilirubinémia (zvýšenie bilirubínu v krvi)., nedostatok enzýmu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy. Deťom do 3 mesiacov sa liek predpisuje opatrne, pričom sa hodnotí pomer očakávaných prínosov a rizík pre dieťa.

    Poznámka: Pri dlhodobom používaní vo veľkých dávkach má toxický (škodlivý) účinok na pečeňové a obličkové bunky, spôsobuje deštrukciu erytrocytov (hemolýza, hemolytická anémia), znižuje počet krvných doštičiek (trombocytopénia), leukocytov (leukopénia), zvyšuje množstvo methemoglobínu, inhibuje kontraktilné môže sa vyvinúť schopnosť myokardu (srdcového svalu), hypoglykémia (hypoglykemická kóma).

    Užíva sa 1-2 hodiny po jedle. Užívanie ihneď po jedle spomaľuje účinok.

    Užíva sa 4x denne v pravidelných intervaloch. Interval medzi dávkami lieku by nemal byť kratší ako 4 hodiny. Rapidol retard sa užíva v intervaloch 10 - 12 hodín, počnúc vekom od 7 rokov a starším.

    Pre deti do 3 rokov sa liek používa vo forme sirupu, suspenzie alebo čapíka.

    Maximálna jednotlivá dávka je:

    1. pre dospelých 0,5 g;
    2. pre deti vo veku od 8 do 15 rokov (s telesnou hmotnosťou 41-50 kg) - 0,2-0,5 g;
    3. pre deti vo veku od 7 do 10 rokov (s telesnou hmotnosťou 21-25 kg) - 0,2 g;
    4. pre deti vo veku od 2 do 6 rokov (s telesnou hmotnosťou 13-20 kg) - 0,1-0,2 g;
    5. pre deti vo veku od 1 do 2 rokov (s telesnou hmotnosťou 11-12 kg) - 0,06-0,08 g;
    6. pre deti vo veku od 3 do 12 mesiacov (s telesnou hmotnosťou 7-10 kg) - 0,0625-0,125 g;
    7. pre deti vo veku od 3 do 6 mesiacov (s telesnou hmotnosťou nižšou ako 7 kg) - 0,375 g / deň;
    8. pre deti do 3 mesiacov - 0,2 g / deň.

    Maximálna denná dávka je:

    1. pre dospelých 4 g / deň;
    2. pre deti vo veku od 12 do 15 rokov (s telesnou hmotnosťou 41-50 kg) - 3,0 g / deň;
    3. pre deti vo veku od 8 do 12 rokov (s telesnou hmotnosťou 26-40 kg) - 2,0 g / deň;
    4. pre deti vo veku od 7 do 10 rokov (s telesnou hmotnosťou 21-25 kg) - 1,5 g / deň;
    5. pre deti vo veku od 2 do 6 rokov (s telesnou hmotnosťou 13-20 kg) - 1,0 g / deň;
    6. pre deti vo veku 1,5 až 2 roky (s telesnou hmotnosťou 11-12 kg) - 0,75 g / deň;
    7. pre deti vo veku od 6 do 18 mesiacov (s telesnou hmotnosťou 7-10 kg) - 0,5 g / deň;
    8. pre deti vo veku od 3 do 6 mesiacov (s telesnou hmotnosťou nižšou ako 7 kg) - 0,375

  • pre deti do 3 mesiacov - 0,2 g / deň.
  • Trvanie liečby je 5-7 dní, pre deti - 3 dni.

    1. Alergická reakcia
    2. Nevoľnosť, nepríjemné pocity, bolesť v žalúdku.
    3. Renálna kolika.

    Ak sa vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, musíte okamžite prestať užívať liek a informovať svojho lekára.

    Interakcie s inými liekmi

    Možné toxické poškodenie pečene, obličiek, ak sa užívajú spolu s fenytoínom, barbiturátmi, zixorínom, rifampicínom, fenylbutazónom, tricyklickými antidepresívami, alkoholom..

    Ak sa užíva spolu s alkoholom, môže sa u vás vyvinúť akútna pankreatitída (zápal pankreasu)..

    Inhibítory mikrozomálnej oxidácie (cimetidín) znižujú riziko toxicity paracetamolu na pečeňové bunky.

    Zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií (derivátov kumarínu).

    Barbituráty (hypnotiká) znižujú antipyretické účinky.

    Metoklopramid sa zvyšuje a cholestyramín znižuje rýchlosť absorpcie paracetamolu.

    Zvyšuje pôsobenie spazmolytík.

    Pri súčasnom užívaní s antikonvulzívami je terapeutický účinok paracetamolu menej výrazný.

    Paracetamol sa vyrába vo farmaceutickom priemysle pod obchodnými názvami:

    1. PARACETAMOLUM vo forme:
      1. tablety 0,2 g, 0,325 g, 0,5 paracetamolu v tablete;
      2. kapsuly 0,325 g, 0,5 g na kapsulu;
      3. sirup, 5 ml sirupu obsahuje 0,125 g paracetamolu (pre deti do 3 rokov);
      4. rektálne čapíky, každý 0,08 g, alebo 0,17 g, alebo 0,33 g paracetamolu v 1 čapíku.
    2. PARACET PRE Dojčatá (PARACET PRE Dojčatá) vo forme suspenzie pre deti vo veku od 3 mesiacov do 3 rokov. 0,8 ml suspenzie obsahuje 0,08 g paracetamolu

    3. PARACET PRE DETI sirup pre deti vo veku od 1 do 14 rokov. 5 ml sirupu (1 čajová lyžička) obsahuje 0,16 g paracetamolu.
    4. RAPIDOL® (RAPIDOL) vo forme tabliet s obsahom 0,125 g, 0,25 g, 0,5 g paracetamolu v tablete.
    5. RAPIDOL® RETARD vo forme tabliet, 0,5 g paracetamolu na tabletu.
    6. PANADOL, PANADOL AKTÍVNY vo forme tabliet, 0,5 g paracetamolu v tablete.
    7. PANADOL ROZPUSTNÝ vo forme šumivých tabliet, 0,5 g paracetamolu v tablete.
    8. PANADOL BABY vo forme suspenzie, 5 ml suspenzie obsahuje 0,12 g paracetamolu.
    9. EFFERALGAN (EFFERALGAN) vo forme:
      1. tablety 0,5 g paracetamolu na tabletu;
      2. šumivé tablety s 0,540 g mikroenkapsulovaného paracetamolu v tablete, čo zodpovedá 0,5 g paracetamolu;
      3. kapsuly s 0,5 g paracetamolu na kapsulu;
      4. prášok vo vrecku s 0,08 g paracetamolu vo vrecku;
      5. rektálne čapíky, každý 0,08 g, 0,15 g paracetamolu v 1 čapíku.

      Iné obchodné názvy paracetamolu:

      • A: Adol, Akamol-Teva, Alka-Seltzer plus, Aldolor, Aminadol, Apap, Acetaminophen, Acetomay,
      • B: Bartel Dragz, Bindard,
      • B: Volpan,
      • D: Daynafed EX, Daynafed junior, Daleron, Dafalgan, Deminofen, Dolo, Dolomol,
      • I: Ifimol,
      • K: Calpol, Calpol 6 plus, Ksumapar,
      • L: Lecadol, Lupocet,
      • M: Medipirin 500, Mexalen,
      • N: Napa, Novo-Jessik,
      • A: Opradol,
      • P: Pamol, Paramol, Pasemol, Pacimol, Perfalgan, Piranol, Pirimol, Prohodol,
      • C: Sanidol, Sifenol, Strimol,
      • T: Tylenol, Tylenol pre deti, Tylenol pre kojencov,
      • F: Febricet, Flutabs,
      • C: Tsefekon D.

    Svoju spätnú väzbu na používanie liekov obsahujúcich paracetamol môžete zverejniť nižšie.