Medzi populárne lieky na boj proti horúčke a bolesti u detí patria pilulky, kde ako účinná látka účinkuje paracetamol. Je považovaná za najefektívnejšiu a najbezpečnejšiu pre detský organizmus..
Lieky na báze paracetamolu majú tri hlavné vlastnosti: zmierňujú horúčku, zápaly a bolesť.
Je potrebné mať na pamäti, že paracetamol eliminuje iba príznaky choroby, ale nie je určený na jeho liečbu. Je potrebné zistiť hlavnú príčinu bolesti alebo horúčky a liečiť ju inými liekmi.
Paracetamol má tri hlavné formy: čapíky, tablety a sirupy. Liek si môžete kúpiť v lekárni, kde je táto účinná látka v čistej forme - napríklad Panadol. Tablety Panadol okrem účinnej látky obsahujú hydrogenuhličitan sodný, ktorý vytvára v tele zásadité prostredie. Vďaka tomu účinkuje Panadol rýchlejšie..
Vkladajú sa rektálne do konečníka dieťaťa. Pred zákrokom si musíte najskôr umyť ruky. Dajte dieťa, otočte sa na bok, ohnite nohy a stlačte ich na bruško. Pomaly a opatrne vložte čapík. Účinná látka je absorbovaná črevnými stenami a má rýchly účinok pri vysokých teplotách. U detí do troch mesiacov vyberá dávkovanie iba lekár..
V lekárni nájdete nasledujúce dávkovanie lieku:
Nepoužívajte viac ako 4 čapíky denne..
Povolené sú pre deti od dvoch rokov. Dieťaťu sa podáva liek predtým rozdrvený a zriedený vo vode. Detské tablety paracetamolu sú dostupné v dávke 200 mg:
V niektorých prípadoch môžu mať túto formu deti do jedného roka. Najmä pokiaľ ide o veľmi vysokú teplotu s výskytom záchvatov. V takýchto prípadoch je povolené používať liek v nasledujúcich dávkach:
Táto dávková forma má tekutú konzistenciu a príjemnú chuť, takže ju deti môžu ľahko prehltnúť. Sirup sa môže podávať od dvoch mesiacov. Niekedy môžu lekári, vzhľadom na stav dieťaťa v čase choroby, predpísať sirup v prvých týždňoch života..
Sada obsahuje praktický dávkovač injekčných striekačiek alebo odmernú lyžicu, pomocou ktorej sa odmeria presné množstvo suspenzie. Liek by sa nemal riediť vodou, je lepšie dať dieťaťu po užití nápoj.
Delením na injekčnej striekačke sa píše presná dávka:
Liek účinkuje do 30 minút po užití. Pri vysokých teplotách sa sirup podáva nie dlhšie ako tri dni. Ako prostriedok na zmiernenie bolesti je liek povolený až päť dní.
Analógom lieku Paracetamol je Panadol. Je povolený pre deti od 3 mesiacov. Panadol Baby sa môže používať na zmiernenie horúčky, zápalu a bolesti. Môže sa použiť aj po očkovaní.
Pred podaním lieku dieťaťu by ste sa mali poradiť s pediatrom. Predpíše správne dávkovanie a povie vám o pravidlách užívania.
Niekedy, keď je teplota vysoká a prudko klesá, sú deťom predpísané súčasne dve lieky: Nurofen a Paracetamol. Tieto lieky sa podávajú s dodržaním intervalu. Nurofen pôsobí rýchlo a účinok je dlhší.
Nurofen môžete kombinovať s paracetamolom súčasne. V takom prípade sa z každého lieku užíva polovičná dávka..
Ak sa objaví aspoň jeden príznak, je potrebné tento liek nahradiť iným. Je menej pravdepodobné, že Nurofen spôsobí alergie a spôsobí menšie poškodenie vnútorných orgánov. Rovnako ako paracetamol, aj Nurofen má formu čapíkov, tabliet a sirupu.
V lekárňach existuje veľa liekov, ktoré obsahujú paracetamol. Panadol je dostupný v tabletách, čapíkoch a sirupoch. Pre najmenších je Panadol Baby špeciálne vyrobený
Nezabudnite, že všetky lieky sa musia uchovávať mimo dosahu detí. Je lepšie uchovávať lieky pre dospelých oddelene od liekov pre deti, aby ste si počas choroby dieťaťa nezamieňali lieky kvôli zvýšenej úzkosti.
Pred podaním paracetamolu dieťaťu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Je to on, kto vám povie, ktorú liekovú formu je lepšie zvoliť, či sa oplatí kombinovať ju s inými antipyretikami. Vypočíta presné, povolené dávkovanie. Iba dodržiavaním pravidiel a odporúčaní môžete znížiť vedľajšie účinky a predávkovanie.
Mnoho chorôb sprevádza vysoká horúčka a bolesti. Najosvedčenejším liekom na takéto prípady je paracetamol. Má niekoľko foriem uvoľňovania, preto je pri liečbe detí dôležité brať do úvahy objem lieku. Musíte vedieť, v akom veku je liek povolený, z čoho je vyrobený, aké kontraindikácie a vedľajšie účinky sú možné, ako aj analógy liekov, ktoré majú prijateľné náklady a široké spektrum účinku.
Liečivo má päť hlavných foriem uvoľňovania: tablety, kapsuly, rektálne čapíky, sirup a suspenzia. V poslednej dobe existujú šumivé tablety a rozpustné prášky, ktoré sú rovnako účinné ako osvedčené formulácie. V srdci každého typu je účinná látka paracetamol, v závislosti od formy uvoľňovania existujú pomocné látky. V tabuľke je uvedené hlavné zloženie každého typu lieku..
Formulár | Účinná látka | Podporné komponenty |
Tablety | 200, 325 a 500 mg | želatína, mliečny cukor, zemiakový škrob a kyselina stearová |
Kapsuly | 325 mg | |
Sirup | 120 alebo 125 mg na 5 ml | riboflavín, kyselina citrónová, benzonát sodný, etylalkohol, aróma |
Pozastavenie | 120 x 5 ml pre dospelých a 24 mg na 1 ml pre deti | celulóza, potravinový sorbitol, aróma, glycerín, sacharóza, čistená voda, xantánová guma, propylénglykol |
Sviečky | 50, 100, 250 a 500 mg pre dospelých a 50, 100, 125 a 250 mg pre deti | polosyntetické glyceridy, tuhý tuk |
Šumivé tablety | 0,5 g | kyselina citrónová, hydrogenuhličitan sodný, sorbitol, sacharinát sodný, povidón |
Rozpúšťací prášok | 650 mg | vitamín C |
Liek sa rýchlo rozpúšťa v tenkom čreve. Keď sa 0,5 g liečiva užíva v krvnej plazme 10 - 60 minút, je v ňom až 6 μg / ml účinnej látky. Ďalej do 6 hodín toto číslo dosiahne 11 μg / ml. Liečivo sa rýchlo distribuuje do celého tela, s výnimkou tukovej vrstvy a mozgovomiechového moku. K spracovaniu zložiek paracetamolu dochádza v pečeni a močových cestách. Preto je potrebné sledovať dávkovanie lieku: hromadenie látok môže spôsobiť poškodenie pečeňového tkaniva.
Zvláštnosťou lieku je, že hlavná zložka je zameraná na blokovanie cyklooxygenézy v centrálnom nervovom systéme. To má pozitívny vplyv na zmiernenie bolestivého záchvatu a zníženie teploty a nedochádza k zaťaženiu slizníc žalúdka. Liek nemá zápalový účinok, čo vám umožňuje použiť ho pred návštevou lekára.
Paracetamol je v porovnaní s ostatnými najsilnejším liekom. Okrem znižovania teploty má široké spektrum účinku: pomáha zmierňovať syndróm strednej bolesti pri chrípke, neuralgii, menštruácii a bolestiach hlavy alebo zubov..
Všetky typy paracetamolu majú úplne rovnaké indikácie na použitie. Každý vie, že tento liek pomáha pri horúčke, ale pomôže aj pri miernych bolestiach..
Nástroj je možné vziať, keď:
Silný účinok je badateľný pri chrípke alebo ARVI, keď sa spolu s teplotou objavia bolesti kĺbov a svalov. Je dôležité mať na pamäti, že náprava je zameraná iba na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky, ale nie na liečbu. Na prevenciu komplikácií by sa mala použiť komplexná terapia.
Pri liečbe akejkoľvek choroby je potrebné brať do úvahy všetky nuansy. To platí najmä pre použitie paracetamolu pre malé deti. Predávkovanie liekom môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Aby sa zabránilo následkom, je dôležité vedieť, koľko látky je možné podať denne, v závislosti od formy uvoľnenia..
Od akého veku môžu deti užívať paracetamol? Je povolené používať liek vo forme tabliet pre pacientov starších ako 24 mesiacov. Ročné dieťa sa odporúča používať rektálne čapíky a vo veku 2 rokov - sirup, ktorý má príjemnú chuť. Ak nie je možné kúpiť iba sirup alebo sviečky, môžete dieťaťu dať tabletku. Najskôr sa musí rozdrviť na prášok a zmiešať s vodou..
V závislosti od príčiny zlého zdravotného stavu je potrebné deťom podať určitú dávku paracetamolu. U malých pacientov sa počíta takto: na 1 kg hmotnosti je potrebných 10 mg liečiva. Vo veku 5 - 6 rokov sa dieťaťu podáva asi 200 mg denne, po 12 rokoch môžete dávku zvýšiť na 0,5 g denne.
Pre deti vo veku 2 rokov je na liečbu lepšie používať čapíky a sirup. Tieto formy uvoľnenia sú účinné a dostupné. Navyše je ľahko použiteľný pre malých pacientov.
Pred použitím fľašu s liekom pretrepte. Dieťaťu by sa mal pred jedlom ponúknuť sirup, ktorý by mu mal dať dostatok čistej vody na pitie. Kvapalinu by ste nemali riediť kompótom alebo džúsom, pretože liek má príjemnú chuť. Pre batoľatá je povolené miešať výrobok s mliekom alebo kašou.
Dávkovanie sa vyberá individuálne na základe veku, hmotnosti a diagnózy dieťaťa. Deti do 2 mesiacov potrebujú konzultáciu s lekárom. Vo vyššom veku (12 mesiacov) je povolené používať 20 ml lieku denne, po 1 roku - 28 ml, po dvoch rokoch - 36 ml. Pre predškolákov je vhodný objem 40 ml a po 7 rokoch - 56 ml. Vo veku 9 - 12 rokov je povolených 80 ml produktu.
Sirup nemôžete podať viac ako štyrikrát denne, pričom časový interval medzi dávkami by mal byť 4 - 5 hodín. Priebeh terapie je približne tri dni, dlhšie užívanie je nežiaduce.
Sviečky môžu byť použité pre najmenšie deti. Pred použitím si musíte umyť ruky, vybrať čapík z obalu a opatrne vložiť dieťa do konečníka. Procedúra sa odporúča vykonať po stolici alebo klystíre. Pri nižšom dávkovaní je prípustné sviečku rozdeliť na niekoľko častí, čím sa vyhladia okraje rezu.
Čapíky sa majú používať 2-4 krát denne s intervalom 3 hodiny. Prípustná dávka sa musí vypočítať aj pomocou jednoduchého vzorca: vynásobte hmotnosť 10 mg. Nepoužívajte viac ako 60 mg / kg liekov denne. Produkt je dostupný v rôznych dávkach. Vo veku 3 rokov sa nemá použiť viac ako 100 mg, po 3 - až 200 mg. Od 5 do 10 rokov sa odporúča zvoliť dávkovanie 250 mg naraz. Trvanie liečby - nie viac ako 3-5 dní.
Dávka tabliet sa počíta takto: na 1 kg hmotnosti pripadá až 15 mg liečiva. Dĺžka liečby je až 3 - 5 dní. Ak sa neobjavia príznaky, malo by sa množstvo liekov postupne znižovať. Tablety sa nemusia podávať často: maximálna denná dávka sa rozdelí na niekoľko dávok a aplikuje sa v intervaloch 4 hodín. Aká dávka je bezpečná? Je prípustné používať až 60 mg na 1 kg tela dieťaťa denne.
Liek má pomerne malý zoznam kontraindikácií. Medzi ne patrí individuálna intolerancia a alergická reakcia na zložky produktu. Tablety sa nemajú používať u pacientov mladších ako 2 roky. Prekážkou v užívaní paracetamolu pre dieťa je tiež peptický vred alebo erózia na sliznici, sklon k vnútornému krvácaniu a iné ochorenia gastrointestinálneho traktu. Ak je hladina draslíka v krvi vysoká, takáto liečba sa neodporúča..
Hlavným dôsledkom negatívneho účinku látky na telo je alergická reakcia, ktorá sa prejavuje svrbením, začervenaním alebo vyrážkami na pokožke. Veľmi zriedkavo môže užívanie lieku spôsobiť krvácanie alebo gastrointestinálne ťažkosti. Ak sa po užití lieku objaví na tele dieťaťa alergia alebo sa začne zhoršovať, je potrebné liečbu ukončiť a dieťa okamžite ukázať lekárovi.
Je dôležité presne vypočítať dennú sadzbu alebo dodržiavať predpísanú schému. Predávkovanie liekom môže spôsobiť vážne poškodenie pečene alebo smrť. Pri miernej otrave sú zaznamenané nevoľnosť alebo zvracanie, rovnako ako črevné ťažkosti. Stredné a ťažké stupne sa vyznačujú silnou bolesťou vpravo, zväčšením pečene, ospalosťou. Vznik žltačky, pokles krvného tlaku alebo poruchy práce vnútorných orgánov.
Priame náhrady paracetamolu s podobnou účinnou látkou:
Medzi liečivami s podobným účinkom sú nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Diclofenac, Nimesulid atď.). Tieto lieky sú niekedy drahé, ale majú podobné indikácie. Nie všetky lieky sa vyrábajú špeciálne pre deti, takže si musíte dávku vypočítať sami. Je lepšie uprednostniť osvedčený paracetamol kvôli jeho prijateľnej cene a malému zoznamu kontraindikácií.
500 mg tablety
Jedna tableta obsahuje
pomocné látky: želatína, zemiakový škrob, mastenec, glycerín, stearát vápenatý a granulovaný cukor.
Okrúhle tablety s plochým valcovým povrchom a skosením, biele alebo biele so krémovým alebo ružovkastým odtieňom, s ryhou na jednej strane.
Analgetiká. Iné analgetiká-antipyretiká. Anilidy. Paracetamol.
ATX kód N02BE01
Farmakokinetika
Ak sa paracetamol užíva perorálne, rýchlo a takmer úplne sa vstrebáva z gastrointestinálneho traktu. Maximálna úroveň koncentrácie v krvi sa dosiahne za 0,5-2 hodiny. Paracetamol sa rýchlo a rovnomerne distribuuje do všetkých tkanív tela. Plazmatické bielkoviny viažu 10 - 15% užitej dávky. Distribučný objem a biologická dostupnosť u detí a dospelých sa významne nelíšia. Liečivo prechádza placentárnou bariérou. Menej ako 1% dávky sa vylučuje do materského mlieka dojčiacich matiek. Paracetamol sa metabolizuje mikrozomálnymi pečeňovými enzýmami, asi 80% tvorí konjugáty s kyselinou glukurónovou a síranmi, až 17% podlieha hydroxylácii za tvorby aktívnych metabolitov konjugovaných s glutatiónom..
V prípade predávkovania alebo nedostatku glutatiónu môžu tieto metabolity spôsobiť nekrózu hepatocytov. Polčas paracetamolu je 1,5 - 2,5 hodiny. Môže sa zvýšiť u pacientov so závažnou dysfunkciou pečene a u starších pacientov. 24 hodín po užití sa 85-90% paracetamolu vylučuje močom vo forme glukuronidov a síranov a 3% nezmenené. U detí do 10 - 12 rokov je tvorba konjugátov so síranmi hlavnou cestou metabolizmu a vylučovania paracetamolu. Pravdepodobnosť hepatotoxického účinku u detí je nižšia ako u dospelých.
Ostatné farmakokinetické parametre dospelých a detí sa nelíšia.
Farmakodynamika
Nenarkotické analgetikum. Má antipyretické a analgetické účinky. Liek blokuje cyklooxygenázu v centrálnom nervovom systéme a ovplyvňuje centrá bolesti a termoreguláciu. Strata telesného tepla v horúčkovitých podmienkach sa zvyšuje v dôsledku vazodilatácie a zvýšeného prietoku periférnej krvi. V zapálených tkanivách bunkové peroxidázy neutralizujú účinok paracetamolu na cyklooxygenázu, čo vysvetľuje takmer úplnú absenciu protizápalového účinku lieku..
infekčné a zápalové ochorenia sprevádzané zvýšením telesnej teploty (akútne respiračné infekcie, chrípka, detské infekcie, postvakcinačné reakcie)
bolestivý syndróm slabej a strednej intenzity rôzneho pôvodu, vrátane bolesti hlavy, zubov, neuralgie, algomenorey, bolesti pri úrazoch, popálenín, myalgie.
Pre dospelých a deti staršie ako 15 rokov je jednorazová perorálna dávka 500 mg; maximálna jednotlivá dávka je 1 000 mg. Maximálna denná dávka je 4 000 mg.
Deti od 6 do 9 rokov (s hmotnosťou 22 - 30 kg: jednorazová dávka závisí od telesnej hmotnosti dieťaťa a je 250 mg, maximálna denná dávka je 1 000 - 1 500 mg; vo veku 9 - 12 rokov (s hmotnosťou do 40 kg) jednorazová dávka 500 mg, maximálna denná dávka 2 000 mg; nad 12 rokov (s hmotnosťou viac ako 40 kg) jednorazová dávka 500 mg, maximálna denná dávka 2 000 - 4 000 mg.
Odporúčaný interval medzi dávkami lieku je 6-8 hodín (najmenej 4 hodiny).
Liečba netrvá dlhšie ako 3 dni ako antipyretikum a nie dlhšie ako 5 dní ako anestetikum.
O potrebe pokračovať v liečbe liekom rozhodne lekár.
z tráviaceho systému: nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha,
zriedka pri dlhodobom používaní - porucha funkcie pečene
alergické reakcie: kožná vyrážka, žihľavka, angioedém, Quinckeho edém, Lyellov syndróm
z močového systému: zriedka pri dlhodobom užívaní, porucha funkcie obličiek
z krvotvorného systému: zriedka pri dlhodobom užívaní - anémia, agranulocytóza, trombocytopénia.
Ak sa vyskytnú nežiaduce reakcie, prestaňte liek užívať a poraďte sa s lekárom..
precitlivenosť na paracetamol a ďalšie zložky lieku
závažné porušenie funkcie pečene a obličiek
krvné choroby vrátane anémie
nedostatok enzýmu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
tehotenstvo a dojcenie
deti do 6 rokov.
Ak pacient užíva súčasne ďalšie lieky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Kofeín môže zvýšiť analgetický účinok paracetamolu. Paracetamol môže zvýšiť účinok nepriamych antikoagulancií, kumarínových derivátov, indolu. Ak sa podáva vo vysokých terapeutických dávkach a súčasne sa podáva antihistaminikum, glukokortikoidy, rifampicín, fenobarbital, kyselina etakrynová, alkohol, zvyšuje sa hepatotoxický účinok. Pri používaní cholestyramínu po dobu kratšiu ako 1 hodina po užití paracetamolu sa môže absorpcia paracetamolu znížiť a pri použití metoklopramidu je možné zvýšenie adsorpcie. Barbituráty znižujú antipyretickú aktivitu. Nepoužívajte s inými prípravkami obsahujúcimi paracetamol. Ak sa užíva súčasne so salicylátmi, riziko nefrotoxického účinku sa významne zvyšuje. Paracetamol potencuje účinok spazmolytík.
Predpisuje sa opatrne pacientom s poškodenou funkciou pečene a obličiek, s Gilbertovým syndrómom, s benígnou hyperbilirubinémiou, ako aj starším pacientom. Riziko rozvoja poškodenej pečene sa zvyšuje u pacientov s alkoholickou hepatózou.
Narúša laboratórne testy pri kvantitatívnom stanovení glukózy a kyseliny močovej v plazme.
Pri dlhodobom používaní lieku je potrebné kontrolovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene..
Paracetamol je látka tvoriaca methemoglobín.
Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, mali by ste prestať užívať liek.
Gravidita a laktácia
Ak je to potrebné, použitie lieku počas laktácie by malo prestať dojčiť.
Vlastnosti ovplyvňujúce schopnosť viesť vozidlá a mechanizmy.
Otázka možnosti zapojenia sa do potenciálne nebezpečných činností vyžadujúcich zvýšenú pozornosť a rýchlosť psychomotorických reakcií by sa mala vyriešiť až po vyhodnotení individuálnej reakcie pacienta na liek..
Príznaky: bledosť kože, potenie, závraty, nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha, zvýšená aktivita pečeňových enzýmov, zvýšený protrombínový čas, neskôr sa objaví bolesť v pečeni. V závažných prípadoch sa vyvinie zlyhanie pečene, kóma a encefalopatia, zvonenie v ušiach, oligúria, kolaps, kŕče..
Liečba: výplach žalúdka, soľné laxatíva, príjem enterosorbentov, perorálne podanie metionínu 8 - 9 hodín po predávkovaní a N-acetylcysteín po 12 hodinách. Potreba ďalších terapeutických opatrení (ďalšie podávanie metionínu, intravenózne podanie acetylcysteínu) sa stanoví v závislosti na koncentrácia paracetomolu v krvi, ako aj čas, ktorý uplynul po užití.
10 tabliet sa vloží do blistrového prúžku vyrobeného z PVC fólie alebo podobnej dovážanej a potlačenej hliníkovej fólie nalakovanej alebo podobne dovážanej.
Primárne balenia spolu s príslušným počtom pokynov na lekárske použitie v štátnom a ruskom jazyku sú umiestnené v škatuli vyrobenej z vlnitej lepenky alebo podobného dovážaného materiálu..
Skladujte na suchom a tmavom mieste pri teplote nepresahujúcej 25 ° C.
Držte mimo dosahu detí!
Nepoužívajte po dátume exspirácie.
LLP "Pavlodar farmaceutický závod"
Kazachstan, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33
Balič
LLP "Pavlodar farmaceutický závod".
Kazachstan, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33.
Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kazachstan
Adresa organizácie, ktorá prijíma sťažnosti spotrebiteľov na kvalitu výrobkov (tovaru) v Kazašskej republike
Paracetamol je predpísaný deťom pri zvýšených teplotách ako antipyretikum. Tento liek sa tiež používa na bolesti hlavy a bolesti zubov u detí rôzneho veku. Podľa pravidiel prijatia a dávkovania podľa veku sa paracetamol považuje za dosť bezpečný liek pre deti..
Matky však musia byť pri dávkovaní tohto lieku opatrné a dávať pozor na dávkovanie, ktoré je uvedené na obale. Niekedy môžu dve balenia paracetamolu rovnakého typu obsahovať rôzne množstvá účinnej látky v kompozícii. Tento článok predstavuje tabuľky dávkovania paracetamolu podľa hmotnosti, veku a konkrétnych liekov.
V tejto otázke hrá dôležitú úlohu vek dieťaťa. Lekár predpisuje paracetamol v rôznych formách (sirup, čapíky alebo tablety) v závislosti od veku..
V takom malom veku sa deťom predpisuje paracetamol vo sviečkach, pretože táto forma sa považuje za najbezpečnejšiu. Dávka čapíkov je 50 mg. Maximálny počet sviečok za deň, ktoré je možné dodať, sú 3 kusy. Čas, po ktorom môžete dať sviečky, je 4-6 hodín. Čapíky s paracetamolom Tsefekon D.
DÔLEŽITÉ! Celkové množstvo paracetamolu, ktoré dieťa užíva denne, by nemalo presiahnuť 60 mg na 1 kilogram hmotnosti dieťaťa.
Pre tento vek sa používajú čapíky s paracetamolom v dávke 100 mg alebo sirupom v dávke 60 - 120 mg (2,5 - 5 ml v odmernej lyžičke). Lieky sa podávajú s odstupom najmenej štyroch hodín 3-4 krát denne.
Paracetamol v tejto forme a dávkovanie sa nachádza pod rôznymi obchodnými názvami (cefekon, panadol, efferalgan)..
DÔLEŽITÉ! Vždy dávajte pozor na dávkovanie uvedené na obale! Závisí to od toho, koľko ml sirupu dať dieťaťu..
Paracetamol pre deti tohto výrobcu obsahuje 120 mg na 5 ml lieku. Preto 2,5 ml = 60 mg a 5 ml = 120 mg.
Venujte pozornosť množstvu paracetamolu v efferalgane 30 mg na 1 ml liečiva. To znamená, že v 5 ml bude už 150 mg účinnej látky. A toto je dávkovanie pre deti staršie ako rok. Dieťaťu od 3 do 6 mesiacov sú predpísané 3 ml a od 6 mesiacov do 4 ml.
Čapíky s paracetamolom - "Panadol" sú dostupné v dvoch dávkach 125 mg od 6 mesiacov a 250 mg od 3 rokov. Efferalgan v sviečkach 80 mg pre deti od 3 do 5 mesiacov, 125 mg od 6 mesiacov do 3 rokov a 250 mg od 5 do 10 rokov.
Paracetamol sa môže deťom podávať v 200 mg tabletách od veku troch rokov. Pre dieťa je však lepšie zvoliť detskú formu vo forme sirupu, suspenzie alebo čapíkov..
U niektorých detí je aj po troch rokoch problematické prehltnúť čo i len drvenú tabletku. Pretože sa drobky liečiva lepia na ústnu sliznicu, môžu spôsobiť dávivý reflex. A samozrejme tableta chutí strašne. Ale niekedy sa stane, že mama má po ruke iba tabletky a neexistuje žiadny spôsob, ako utiecť do lekárne.
Pred podaním paracetamolu v tablete malému dieťaťu sa musí rozdrviť a zriediť vo vode.
DÔLEŽITÉ! Rovnaké deti môžu vážiť inak! Preto je najlepšie vypočítať dávku podľa hmotnosti. Za týmto účelom vynásobte hmotnosť dieťaťa v kilogramoch o 10 a získajte počet miligramov lieku, ktorý je možné podať v 1 dávke..
PRÍKLAD: Ak dieťa váži 20 kg, potom jednorazová dávka (20 * 10 = 200) 200 mg.
Denné množstvo paracetamolu by nemalo byť väčšie ako 60 mg liečiva na 1 kg hmotnosti dieťaťa. Ak má dieťa 15 kilogramov, potom maximum, ktoré môžete za deň podať (60 * 15 = 900 mg) 4 tablety. Maximálny počet stretnutí za deň by nemal byť vyšší ako štyri.
Liek sa užíva jednu alebo dve hodiny po jedle. Paracetamol účinkuje 30-60 minút po požití.
DÔLEŽITÉ! Ak sa po užití paracetamolu dlhšie ako tri dni zvyšovanie teploty nezastaví, zavolajte znova lekára!
Ak sa stane, že vaše dieťa užilo množstvo paracetamolu viac ako je veková norma, mali by ste okamžite vyhľadať lekára. Aj keď nie sú žiadne príznaky otravy, existuje možnosť rozvoja zlyhania pečene..
DÔLEŽITÉ! Pri otrave paracetamolom existuje latentné obdobie, keď nie sú žiadne príznaky.
Prvé príznaky otravy sa môžu prejaviť za 2 - 24 hodín..
Paracetamol sa môže podávať deťom. Je ale potrebné brať do úvahy váhu a výšku dieťaťa a určite sa poradiť s pediatrom.
Bežné prechladnutie v detstve je mimoriadne častým javom, najmä keď začnú chodiť do škôlky, často ochorejú. Veľké zhromaždenie detí umožňuje vírusom prechádzať z jedného do druhého. V skutočnosti existuje veľa liekov, ale ich použitie priamo závisí od toho, koľko rokov má dieťa a koľko je chorých. Najbežnejším liekom v boji proti nachladnutiu je paracetamol, je obsiahnutý v mnohých liekoch a je povolený na použitie od troch mesiacov..
Liek sa má používať opatrne, najmä pokiaľ ide o deti:
Hlavné usmernenie pri výpočte dennej dávky lieku paracetamol pre deti podľa pokynov na použitie vychádza z hmotnosti pacienta, na 1 kg hmotnosti sa nemá použiť viac ako 15 mg, medzi dávkami by mali uplynúť najmenej 4 hodiny.
Pozor: pred podaním lieku je potrebné starostlivo preštudovať návod na použitie a nie je dôležité, v akom veku sa dieťaťu podáva paracetamol, či už má 8 rokov alebo šesť mesiacov, v žiadnom prípade by sa nemal počas liečby prekročiť požadovaný priebeh a dávka..
Paracetamol pre deti má niekoľko foriem:
V každom prípade, pred podaním nápravy, musíte sa poradiť s lekárom, ktorý presne predpíše priebeh a dávku..
Toto činidlo je analgetikum určené na zníženie horúčky spôsobenej rôznymi vírusmi vstupujúcimi do tela, ako aj na zmiernenie bolesti spôsobenej nezápalovým procesom. Môže to byť bolesť hlavy, zubov, svalov.
Liečivo je na trhu farmakológie už veľmi dlho a je veľmi žiadané kvôli skutočnosti, že je to najbezpečnejšie zo všetkých látok, ktoré majú podobný účinok na telo. A samozrejme jeho cena je dostupná pre všetky kategórie občanov. Vlastnosti, ktoré má liek na telo, zahŕňajú:
Je dobre absorbovaný cez gastrointestinálny trakt, a preto sa uprednostňuje liečivo uvoľňované na orálne podávanie.
Liek môže byť indikovaný na použitie v takýchto prípadoch:
Môžete tiež podať liek, ak sa objavia bolesti, ktoré nie sú spojené so zápalovými procesmi v tele..
Ako každá liečivá látka, aj paracetamol pre deti má veľa kontraindikácií pri používaní:
Ako vidíte, v porovnaní s inými liekmi tento nemá taký veľký zoznam kontraindikácií, ale mali by sa vziať do úvahy skôr, ako začnete dieťaťu podávať drogu.
Spôsob použitia lieku a množstvo paracetamolu, ktoré sa môže dieťaťu podať, bude závisieť od toho, v akej forme sa bude používať:
Pozor: pred procedúrou si musíte umyť ruky a nepoužívať viac ako štyri sviečky denne.
Pozor: lekár môže predpísať liek takmer od prvých dní života v prípadoch, keď je to nevyhnutné, malo by sa však používať striktne podľa pokynov lekára a v žiadnom prípade neprekračovať stanovené dávky.
Liečivo sa rýchlo vstrebáva, a tak môžete po pol hodine zaznamenať jeho účinok na telo. Expozičný čas trvá približne štyri hodiny.
Pozor: ak sa pri používaní lieku stav nezlepší, mali by ste okamžite vyhľadať lekára.
Počas tehotenstva a laktácie lekári umožňujú užívanie lieku, pretože má minimálny počet kontraindikácií. A má to rýchly účinok na telo, jedine s dávkou prijatia by ste sa mali poradiť s lekárom.
Ak nebudete postupovať podľa pokynov lekára a porušíte príjem, potom môže dieťa dostať predávkovanie, v prípadoch, keď k tomu dôjde, môžu rodičia pozorovať:
Ak sa vyskytnú takéto vedľajšie účinky, mali by ste okamžite zavolať lekára. Liečba bude predpísaná v súlade s indikátormi krvného testu, ale v prvých hodinách by sa mal vykonať výplach žalúdka, potom sa podajú absorbenty na odstránenie toxických účinkov lieku.
Pozor: najhorším dôsledkom môže byť smrť.
Ak sa paracetamol používa u detí perorálne, má sa podať asi hodinu a pol po jedle, pretože ak sa užije okamžite, absorpcia lieku sa spomalí v dôsledku požitej potravy. A tiež existuje niekoľko malých indikácií pri používaní paracetamolu:
Pozor: do jedného roka lekári odporúčajú podávať liek ako antipyretikum, iba ak teplota stúpne nad 38 stupňov.
Vzhľadom na to, že látka interaguje s inými liekmi, musíte si prečítať pokyny:
Pozor: predtým, ako skombinujete príjem s inými prostriedkami, mali by ste sa rozhodne poradiť s lekárom. Mali by ste si tiež pozorne prečítať návod na použitie pre deti, aby ste sa vyhli súčasnému podávaniu s liekmi, ktoré môžu obsahovať paracetamol, inak by to mohlo viesť k predávkovaniu..
Pri nesprávnom a častom používaní lieku môže dôjsť k predávkovaniu. Aby ste sa vyhli následkom nadmerného množstva paracetamolu v tele, nemali by ste prekročiť stanovenú mieru príjmu, súčasne používať prostriedky spolu s tými, ktoré tiež obsahujú paracetamol.
Ak sa objavia prvé príznaky, okamžite zavolajte lekára a pred jeho príchodom vypláchnite žalúdok a podajte aktívne uhlie. Ďalšiu liečbu predpíše lekár podľa stavu pacienta a jeho rozborov..
Čas použiteľnosti lieku je uvedený na obale, zvyčajne to nie je dlhšie ako tri roky. Po tomto období sa neodporúča užívať liek. Skladujte pri teplote vzduchu nie vyššej ako 25 stupňov a mimo dosahu detí.
Pri nákupe nie je potrebný lekársky predpis.
Alena, 37 rokov, Moskva
Paracetamol dávam deťom od teploty vždy a nikdy som si nevšimol žiadne vedľajšie reakcie. Pomáha veľmi rýchlo a dlho a beriem to sám, ak mám pocit, že ma nakazili.
Mária, 32 rokov, Penza
Detský paracetamol som dával 7-ročnému dieťaťu, výsledok nebol, neviem, možno som si zle prepočítal dávku, ale už to nebolo jednoduchšie. Používam teda starý dobrý detský Panadol.
Paracetamol sa používa veľmi dlho a má formu uvoľňovania na použitie v detstve. Pred podaním by sa však malo ujasniť, v akej forme a od koľkých rokov sa môže používať, ako aj v akých dávkach, aby sa vylúčili nepríjemné následky v prípade predávkovania látkou.
Paracetamol je jedným z najpopulárnejších antipyretických liekov na svete. Každá matka musí poznať dávkovanie paracetamolu v tabletách pre 6-ročné dieťa, pretože to je tento liek, ktorý rýchlo a bezpečne normalizuje telesnú teplotu v prípade prechladnutia a iných chorôb.
Tento liek má rôzne formy uvoľňovania a predáva sa v lekárňach pod rôznymi obchodnými názvami. Pred použitím lieku si však musíte pamätať iba na zásadu výpočtu dávky pre deti základnej školy a pozorne si preštudovať pokyny..
Protizápalové lieky sa široko používajú na rôzne choroby u detí a dospelých. Lekári deťom najčastejšie predpisujú paracetamol, pretože sa považuje za jeden z najstarších a najštudovanejších liekov, čo znamená, že je vysoko bezpečný. Antipyretické a analgetické vlastnosti liečiva sa vysvetľujú vplyvom účinnej látky na termoregulačné centrum a zápalové mediátory produkované mozgovými tkanivami..
Účinok aplikácie sa dostaví pomerne rýchlo (po 30 minútach), takže potrebujete len vedieť, koľko paracetamolu máte dať 6-ročnému dieťaťu, a dôsledne dodržiavať pokyny. Výhody použitia tohto konkrétneho lieku zahŕňajú:
Liečivo je dostupné vo forme čapíkov, tabliet, sirupov. Existuje názor, že tabletová forma paracetamolu vám umožňuje rýchlejšie znížiť teplotu a rektálne čapíky sa najlepšie používajú v noci..
Hlavnou indikáciou pre použitie paracetamolu v detstve je zvýšenie telesnej teploty. Takýto príznak sa môže objaviť pri infekčných a zápalových ochoreniach, zvýšenie teploty však nie vždy vyžaduje použitie liekov. Pred podaním paracetamolu musíte presne zmerať svoju telesnú teplotu. Ak je nad 38,5 stupňov, môžete dieťaťu podať liek. Účinok sa prejaví po 30-45 minútach, teplota sa začne znižovať, zdravotný stav sa zlepší, bolesť hlavy a slabosť pominú.
Pri výbere dávky lieku sa musíte najskôr zamerať na váhu dieťaťa. Za optimálnu dávku sa považuje 10 - 15 mg na 1 kg hmotnosti na dávku. Nemôžete užívať drogu viac ako 4 krát denne, medzi dávkami by malo trvať najmenej 4-5 hodín. Dávka paracetamolu pre dieťa vo veku 6 rokov denne nie je vyššia ako 1,5 g, ak sa táto dávka prekročí, zvyšuje sa riziko vedľajších účinkov.
Dlhodobé užívanie lieku, najmä vo veľkých množstvách, môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie tela dieťaťa. Preto sa 6-ročnému dieťaťu podáva Paracetamol nie dlhšie ako 3 dni, a ak sa jeho stav počas tohto obdobia nevrátil do normálu, musíte sa poradiť s lekárom, ktorý zvolí účinnejšiu liečbu..
Je tiež dôležité zabezpečiť, aby na liek nedošlo k žiadnym alergickým reakciám. Užívanie liekov vo forme tabliet by sa malo uskutočňovať striktne po jedle. Dávkovanie paracetamolu v tabletách je rôzne (0,2, 0,325, 0,5 g), preto sa má zvoliť podľa hmotnosti dieťaťa a v prípade potreby tabletu rozdeliť na časti.
Článok overený
Anna Moschovis - rodinná lekárka.
Našli ste chybu? Vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter
Medzi populárne lieky na boj proti horúčke a bolesti u detí patria pilulky, kde ako účinná látka účinkuje paracetamol. Je považovaná za najefektívnejšiu a najbezpečnejšiu pre detský organizmus..
Lieky na báze paracetamolu majú tri hlavné vlastnosti: zmierňujú horúčku, zápaly a bolesť.
Je potrebné mať na pamäti, že paracetamol eliminuje iba príznaky choroby, ale nie je určený na jeho liečbu. Je potrebné zistiť hlavnú príčinu bolesti alebo horúčky a liečiť ju inými liekmi.
Paracetamol má tri hlavné formy: čapíky, tablety a sirupy. Liek si môžete kúpiť v lekárni, kde je táto účinná látka v čistej forme - napríklad Panadol. Tablety Panadol okrem účinnej látky obsahujú hydrogenuhličitan sodný, ktorý vytvára v tele zásadité prostredie. Vďaka tomu účinkuje Panadol rýchlejšie..
Vkladajú sa rektálne do konečníka dieťaťa. Pred zákrokom si musíte najskôr umyť ruky. Dajte dieťa, otočte sa na bok, ohnite nohy a stlačte ich na bruško. Pomaly a opatrne vložte čapík. Účinná látka je absorbovaná črevnými stenami a má rýchly účinok pri vysokých teplotách. U detí do troch mesiacov vyberá dávkovanie iba lekár..
V lekárni nájdete nasledujúce dávkovanie lieku:
Nepoužívajte viac ako 4 čapíky denne..
Povolené sú pre deti od dvoch rokov. Dieťaťu sa podáva liek predtým rozdrvený a zriedený vo vode. Detské tablety paracetamolu sú dostupné v dávke 200 mg:
V niektorých prípadoch môžu mať túto formu deti do jedného roka. Najmä pokiaľ ide o veľmi vysokú teplotu s výskytom záchvatov. V takýchto prípadoch je povolené používať liek v nasledujúcich dávkach:
Táto dávková forma má tekutú konzistenciu a príjemnú chuť, takže ju deti môžu ľahko prehltnúť. Sirup sa môže podávať od dvoch mesiacov. Niekedy môžu lekári, vzhľadom na stav dieťaťa v čase choroby, predpísať sirup v prvých týždňoch života..
Sada obsahuje praktický dávkovač injekčných striekačiek alebo odmernú lyžicu, pomocou ktorej sa odmeria presné množstvo suspenzie. Liek by sa nemal riediť vodou, je lepšie dať dieťaťu po užití nápoj.
Delením na injekčnej striekačke sa píše presná dávka:
Liek účinkuje do 30 minút po užití. Pri vysokých teplotách sa sirup podáva nie dlhšie ako tri dni. Ako prostriedok na zmiernenie bolesti je liek povolený až päť dní.
Analógom lieku Paracetamol je Panadol. Je povolený pre deti od 3 mesiacov. Panadol Baby sa môže používať na zmiernenie horúčky, zápalu a bolesti. Môže sa použiť aj po očkovaní.
Pred podaním lieku dieťaťu by ste sa mali poradiť s pediatrom. Predpíše správne dávkovanie a povie vám o pravidlách užívania.
Niekedy, keď je teplota vysoká a prudko klesá, sú deťom predpísané súčasne dve lieky: Nurofen a Paracetamol. Tieto lieky sa podávajú s dodržaním intervalu. Nurofen pôsobí rýchlo a účinok je dlhší.
Nurofen môžete kombinovať s paracetamolom súčasne. V takom prípade sa z každého lieku užíva polovičná dávka..
Ak sa objaví aspoň jeden príznak, je potrebné tento liek nahradiť iným. Je menej pravdepodobné, že Nurofen spôsobí alergie a spôsobí menšie poškodenie vnútorných orgánov. Rovnako ako paracetamol, aj Nurofen má formu čapíkov, tabliet a sirupu.
V lekárňach existuje veľa liekov, ktoré obsahujú paracetamol. Panadol je dostupný v tabletách, čapíkoch a sirupoch. Pre najmenších je Panadol Baby špeciálne vyrobený
Nezabudnite, že všetky lieky sa musia uchovávať mimo dosahu detí. Je lepšie uchovávať lieky pre dospelých oddelene od liekov pre deti, aby ste si počas choroby dieťaťa nezamieňali lieky kvôli zvýšenej úzkosti.
Pred podaním paracetamolu dieťaťu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Je to on, kto vám povie, ktorú liekovú formu je lepšie zvoliť, či sa oplatí kombinovať ju s inými antipyretikami. Vypočíta presné, povolené dávkovanie. Iba dodržiavaním pravidiel a odporúčaní môžete znížiť vedľajšie účinky a predávkovanie.
Keď má dieťa horúčku, prvým liekom, ktorý rodičia používajú na stabilizáciu stavu, je paracetamol, a to nie je náhoda.
Svetová zdravotnícka organizácia zaradila tento liek do zoznamu najefektívnejších, bezpečných a nákladovo efektívnych liekov.
Pozrime sa podrobnejšie na pokyny na používanie tabliet Paracetamolu pre deti (200 a 500 mg): odporúčané dávky pri teplote, je možné dieťaťu vôbec podať liek a koľko, čo robiť, ak dôjde k prekročeniu normy?
Paracetamol nie je vo farmaceutickom priemysle nový. Na liečbu sa používa od roku 1893. Je to jedno z najbezpečnejších nesteroidných protizápalových liekov.
Liek nemá takmer žiadny účinok na cyklooxygenázu alebo COX, ktorý sa produkuje v periférnych orgánoch a tkanivách. Preto má menej vedľajších účinkov ako iné NSAID..
Liečivo nedráždi žalúdočnú sliznicu, nevedie k porušeniu metabolizmu voda-minerál.
Liečivo súčasne ovplyvňuje COX produkovaný mozgom, ktorý spôsobuje antipyretické a analgetické vlastnosti. Schopnosť ovplyvňovať zápalové procesy v lieku takmer chýba.
Paracetamol sa dobre vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, preto sú najvýhodnejšie tabletové dávkové formy spolu s rektálnymi čapíkmi..
Liek účinkuje rýchlo a do 30 minút po požití je pozorovaná jeho najvyššia koncentrácia. Akcia trvá až 4 hodiny.
Nedostatok účinku pri používaní paracetamolu je dôvodom okamžitej lekárskej starostlivosti..
Ak chcete vedieť, ako liečiť herpetické bolesti v krku u detí, odporúčame prečítať si našu publikáciu.
Nasledujúci článok vám povie o príznakoch a liečbe akútnej pyelonefritídy u detí..
Príčiny a metódy liečby enurézy u detí sú podrobne diskutované v tomto materiáli. Zistiť viac!
Liečivo je dostupné v tabletách s hmotnosťou 0,2 g a 0,5 g (200 a 500 mg). Táto forma sa odporúča pre deti staršie ako 6 rokov kvôli možnému predávkovaniu.
Podľa svojich fyzikálnych vlastností je to čisto biely alebo krémový, ružovkastý kryštalický prášok, ktorý sa rozpúšťa v alkohole a nerozpúšťa sa vo vode..
Droga sa používa, ak:
sťažnosti na bolesť zubov, hlavy, svalov.
Paracetamol je účinný pri vírusových infekciách (ARVI).
Tiež použite liek na ovčie kiahne, osýpky, chrípku, rubeolu, hryzenie zubov, po úrazoch a popáleninách.
Nepomáha pri bakteriálnych infekciách, komplikáciách akútnych respiračných vírusových infekcií, účinok je krátkodobý alebo absentuje.
Zoznam kontraindikácií je v porovnaní s inými liekmi malý. Toto zahŕňa:
vek do 2 rokov;
choroby tráviaceho traktu s tvorbou vredov a erózií, žalúdočné krvácanie, zápaly, aktívne krvácanie;
progresívne patológie obličiek, pečene, ťažké formy zlyhania týchto orgánov;
neznášanlivosť na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné NSAID;
hyperkaliémia (vysoká hladina draslíka v krvi).
Maximálny priebeh liečby je:
po 6 rokoch - 5 dňoch.
Aká dávka tabliet paracetamolu je potrebná pre deti, ako správne užívať liek?
Jedna dávka tabliet paracetamolu pre deti s hmotnosťou 10 kg je 100–150 mg (0,1–0,15 g) alebo 1/2/3/4 tablety v dávke 200 mg (0,2 g)..
Opätovný príjem by nemal byť skôr ako za 4 - 5 hodín. Povolené počas dňa 4 - 5 recepcií.
Bezpečná denná dávka je až 60 mg / kg telesnej hmotnosti. To znamená, že dieťaťu s hmotnosťou 10 kg za deň sa nemajú podať viac ako 3 tablety po 200 mg..
Pre dospievajúcich starších ako 12 rokov, ktorí vážia viac ako 40 kg, je maximálna jednotlivá dávka 1 g (5 tabliet po 0,2 g), denná dávka 4 g (20 tabliet po 0,2 g).
Náprava je uvedená vo vnútri. Po jedle by mali prejsť 1 - 2 hodiny, inak sa vstrebávanie spomalí. Pite veľa čistej vody. Ak je dieťa malé, potom sa tableta rozdrví na prášok.
Paracetamol je sanitka, ktorá nelieči, ale iba eliminuje prejavy choroby. Ak sa príčina ochorenia neodstráni, potom sa teplota a bolesť vrátia..
Aká je účinná a bezpečná liečba zápalu vedľajších nosových dutín u detí? Odpoveď na otázku hľadajte v našom článku..
V tejto publikácii sú predstavené cviky na oči s krátkozrakosťou u detí.
Všetky podrobnosti o chronickej mononukleóze u detí a metódach liečby a prevencie nájdete tu.
Otázka, akú dávku paracetamolu dať dieťaťu v tabletách, by sa mala rozhodnúť po konzultácii s lekárom. Liečba zohľadňuje nasledujúce vlastnosti recepcie:
pri súčasnom užívaní iných liekov sa musíte ubezpečiť, že neobsahujú paracetamol;
nedávajte dieťaťu výrobky obsahujúce alkohol, pretože alkohol zvyšuje absorpciu lieku.
Užívanie lieku v jednej dávke nad 150 mg / kg telesnej hmotnosti dieťaťa spôsobuje vážne, v niektorých prípadoch smrteľné poškodenie pečene.
Fázy otravy:
Etapa | Prejavy | Obdobie |
Prvý | Laboratórne ukazovatele sú normálne, objavuje sa nevoľnosť, dieťa zvracia | V prvý deň |
Druhy | Laboratórne parametre sa menia, hladina pečeňových enzýmov AsAT a ALAT v krvi je nad 1 000 U / L | Za deň alebo viac |
Po tretie | Je charakterizovaná vysokou aktivitou pečeňových enzýmov, vysokou hladinou bilirubínu, porušením acidobázickej rovnováhy krvi, poklesom hladiny glukózy | 72–96 hodín |
Vývoj zlyhania pečene je indikovaný:
bolesť na pravej strane pod rebrami;
opuch, zväčšené brucho;
poruchy srdcového rytmu;
zlyhanie iných orgánov.
V prípade predávkovania sa žalúdok umyje, pacientovi sa podá aktívne uhlie a zavolá sa sanitka. Antidotum paracetamolu - acetylcysteín.
V prípade zlyhania pečene sa vykonáva hospitalizácia, liečba je symptomatická. Závažné prípady môžu vyžadovať transplantáciu pečene.
Deti tolerujú otravu ľahšie ako dospelí, najmä do 6 rokov, kvôli zvláštnostiam ich metabolizmu. V miernych prípadoch sa liečba vykonáva doma.
Bezpečná dávka lieku je 0,2 mg. Aby sa teda dieťa s hmotnosťou 10 kg mohlo otráviť, musí užiť 1,5 g drogy denne, čo je 7,5 tabliet..
K prekročeniu dávky dochádza z niekoľkých dôvodov:
súčasne s paracetamolom dostali ďalšie lieky;
zvýšila frekvencia prijímania;
dieťa si omylom vzalo lieky samo, pretože bolo na prístupnom mieste.
Aj keď je paracetamol vo väčšine prípadov dobre znášaný, spôsobuje vedľajšie účinky:
Systém | efekt |
Krv | Anémia, trombocytopénia, leukopénia (znížený počet krvných doštičiek a bielych krviniek), methemoglobinémia |
Pridelenia | Kolika v obličkách, pyúria (hnis v moči), glomerulonefritída (ochorenie obličiek) |
Nervy | Zvýšená úzkosť alebo ospalosť |
Srdce, cievy | Dysfunkcia srdcového svalu |
Trávenie | Bolesť brucha, nevoľnosť |
Alergia | Kožná vyrážka, svrbenie, angioedém |
V posledných rokoch začali vedci hovoriť o škodlivosti a toxicite.
Pri občasnom používaní je zaistená bezpečnosť.
Existujú tiež dôkazy, že pri dlhodobom užívaní Paracetamolu viac ako 1 tableta denne, ak je celkové množstvo užitého lieku 1000 alebo viac tabliet za život, existuje riziko vzniku závažných foriem analgetickej nefropatie (ochorenie obličiek), ktoré vedie k terminálnemu zlyhaniu obličiek (úplné strata funkcie obličiek).
Paracetamol interaguje s inými liekmi, čo môže mať vplyv na bezpečnosť liečby.
Možno pozorovať nasledujúce účinky:
zvýšenie účinku kumarínových derivátov, kyseliny salicylovej, kofeínu, kodeínu;
zvýšené hladiny methemoglobínu - pri súčasnom použití s fenobarbitalom.
Je zakázané kombinovať tablety Paracetamolu s inými prostriedkami, ktoré obsahujú túto účinnú látku (Parafex, Paravit, Cold-flux, Coldrex a ďalšie).
Priemerná cena paracetamolu 0,2 g, 10 tabliet - 6 rubľov.
Dátum exspirácie je uvedený na obale (zvyčajne 36 mesiacov). Uchovávajte drogu pri teplote nie vyššej ako 25 ° C, vyberte miesto, ktoré je pre deti neprístupné.
Na zakúpenie lieku nie je potrebný lekársky predpis.
Chcete vedieť, ako vyliečiť obštrukčnú bronchitídu u dieťaťa? Pomôžeme vám! Užitočné tipy a triky - v našom článku.
O druhoch strabizmu u detí a o tom, ako ho vylúčiť, sa dozviete z tohto článku..
A tu sme povedali všetko o liečbe konjunktivitídy u detí, vrátane rád doktora Komarovského.
Teraz viete, ako dať deťom tablety paracetamolu, koľko ich dať a aké dávkovanie užívať, aby nedošlo k predávkovaniu. Zvážte rodičovské recenzie.
Natalia, 28 rokov: „Paracetamol najskôr pomohol nášmu synovi. Potom mi dali tabletky - efekt trval hodinu. Potom dala sirup Nurofen a dala sviečky s paracetamolom “.
Elena, 30 rokov: „Paracetamol nepôsobí na telo môjho dieťaťa. Dala tabletku, počkala hodinu a pol a účinok bol nulový. “.
Julia, 32 rokov: „Na bakteriálne akútne respiračné infekcie používam ibuprofén alebo paracetamol: prvý účinkuje za štvrť hodinu, druhý - za hodinu. Pri vírusoch dávam buď jednu, alebo druhú drogu, obe účinkujú za hodinu. Ak teplota drží, tieto prostriedky striedame “.
V článku zvážime, ako podať „paracetamol“ dieťaťu vo veku 6 rokov.
V chladnom období je horúčka u detí bežným príznakom. Lekári odporúčajú začať ho zrážať, keď je nad 39 stupňov. To si vyžaduje špeciálne antipyretické lieky. Najčastejšie je predpísaný "paracetamol", ktorý má rôzne formy uvoľňovania a obchodné názvy. Má nielen antipyretické vlastnosti, ale aj analgetický účinok. Od akého veku, v akej podobe, v akom objeme a ako často ho brať, sa dozvieme ďalej.
Mnoho ľudí si kladie otázku, či je „paracetamol“ možný pre dieťa vo veku 6 rokov.
"Paracetamol" patrí do skupiny anilidov. Náprava zmierňuje príznaky, nemá žiadny vplyv na príčinu vývoja patológie. Indikácie pre užívanie tohto lieku:
Je tableta "Paracetamol" vhodná pre dieťa vo veku 6 rokov?
Liečivo sa vyrába v nasledujúcich formách:
V sirupoch a suspenziách vyrábaných pre deti sa okrem hlavnej zložky pridávajú príchute, farbivá, príchute, ktoré môžu vyvolávať alergie. Najlepšou možnosťou pre deti preto budú samozrejme sviečky..
Ale "Paracetamol" pre dieťa vo veku 6 rokov lekári často predpisujú v tabletách.
Para-acetaminofenol v zložení liečiva pôsobí na termoregulačné centrum, ktoré sa nachádza v mozgu, vďaka čomu dochádza k postupnému prirodzenému znižovaniu telesnej teploty. "Paracetamol" má výhodu v porovnaní s nesteroidnými protizápalovými liekmi kvôli selektivite účinku, ktorá umožňuje jeho užívanie aj deťom. Okrem toho účinné látky liečiva rýchlo opúšťajú telo prirodzeným spôsobom, čo zabraňuje jeho hromadeniu v životne dôležitých orgánoch..
Pretože "Paracetamol" je primárne protizápalový prostriedok, najčastejšie sa predpisuje na rôzne choroby u detí a dospelých. Lekári to považujú za bezpečnejšie vzhľadom na to, že na farmakologickom trhu existuje veľmi dlho a je dobre preštudovaný..
Účinnosť pri aplikácii prichádza do pol hodiny, takže 6-ročné dieťa rýchlo uľaví od symptómu bolesti alebo od teploty pomocou tabletovej formy a pre kojencov sa najlepšie používajú rektálne čapíky. Liek nemá negatívny vplyv na sliznice gastrointestinálneho traktu. Neovplyvňuje to ani vodnú a minerálnu rovnováhu v tele dieťaťa..
Výhodou lieku vo forme tabliet je jeho nízka cena, najmä v porovnaní so sirupom. V tejto forme odporúčajú užívať deťom od 6 rokov, práve v tomto veku môžu drogu samy ľahko prehltnúť. Aj keď samotný návod na použitie uvádza vek 2 roky a starší, pre mnoho detí je stále ťažké takéto tabletky brať.
Koľko „paracetamolu“ dať dieťaťu vo veku 6 rokov? Je dôležité mať na pamäti, že pri zvýšených teplotách sa deťom nepodávajú viac ako 4 tablety denne s prestávkou medzi dávkami 4 - 6 hodín..
Príjem finančných prostriedkov závisí od veku a hmotnosti. Vypočíta sa nasledujúca dávka:
1 kg telesnej hmotnosti dieťaťa - 10 mg liečiva.
Napríklad, ak vaše dieťa váži 10 kg, budete potrebovať 100 mg paracetamolu..
Je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie lieku „Paracetamol“ v tabletách pre dieťa vo veku 6 rokov.
Ak je pre dieťa ťažké prehltnúť tabletku ako celok, môže sa rozdeliť na kúsky alebo rozdrviť na prášok.
Výhodou tabliet je absencia rôznych druhov prísad v zložení, ktoré pri perorálnom užití nepoškodia jeho organizmus. Tablety nielen znižujú teplotu, ale zmierňujú bolesť zubov, bolesti hlavy, nepríjemné príznaky pri neuralgii a osteochondróze..
V akej forme môže byť ďalšie použitie lieku „Paracetamol“ pre dieťa vo veku 6 rokov?
Rektálne čapíky sa zavádzajú do konečníka dieťaťa. Pred zákrokom si dôkladne umyte ruky. Položte dieťa na bok, je vhodné pokrčiť kolená. Injekciu lieku vykonávajte veľmi opatrne a pomaly. Vďaka veľmi rýchlej absorpcii črevnými stenami nastáva rýchly účinok. U detí do 3 mesiacov určuje dávkovanie iba ošetrujúci lekár.
Liečivo sa používa v nasledujúcich objemoch:
Je nebezpečné používať viac ako štyri sviečky denne.
V akej forme "Paracetamol" môže dieťa vo veku 6 rokov, napísané v pokynoch.
Je to koncentrovaný roztok príjemnej chuti. Deti to s radosťou prehĺtajú. Sirup sa môže podávať deťom od druhého mesiaca života. Sú chvíle, keď ho lekári predpisujú v prvom týždni života..
Sada obsahuje dávkovač injekčných striekačiek alebo odmerný uzáver, pomocou ktorého môžete presne spočítať potrebné množstvo suspenzie. Liek sa neriedi vodou, odporúča sa zapiť ho malým množstvom tekutiny.
Liek začne pôsobiť do pol hodiny po podaní. Pre antipyretický účinok sa sirup užíva nie dlhšie ako tri dni. Na zmiernenie príznakov bolesti môže byť 6-ročnému dieťaťu podaný „Paracetamol“ nie dlhšie ako 5 dní.
Pred podaním deťom "paracetamol" je potrebné preštudovať si návod na použitie, prečítať dávkovanie, aby ste správne určili objem liečiva podľa hmotnosti dieťaťa.
Už sme prišli na to, ako a v akom objeme drogu užiť. Teraz musíte zistiť, prečo je predávkovanie nebezpečné. Mohlo by sa zdať, že „paracetamol“ je jedným z najbezpečnejších antipyretických liekov a zdravie dieťaťa nebude poškodené. Ale v prípade pravidelného nekontrolovaného príjmu lieku môže dôjsť k mnohým problémom s funkciou obličiek a pečene a môže sa vyvinúť pečeňová kóma..
Mali by ste starostlivo zvážiť nasledujúce príznaky predávkovania:
Možné v prípade predávkovania, intoxikácie tela. V takom prípade by ste mali urgentne ísť do nemocnice o pomoc. Preto, aby ste sa nemali mýliť s dávkovaním, by ste si mali pozorne prečítať pokyny a ak je to možné, obráťte sa na odborníka..
Deti mladšie ako 2 roky sa paracetamol podáva opatrne, pretože môže spôsobiť astmatický záchvat.
Je zakázané užívať súčasne dve lieky, ktoré obsahujú „Paracetamol“. To vyvolá otravu tela..
Tento liek by ste nemali užívať, ak má dieťa problémy s hemoglobínom, syndrómom hyperbilirubinémie, zhoršenou funkciou obličiek a pečene..
Ak má dieťa diabetes mellitus, lekári neodporúčajú užívať sirup Paracetamol.
Šesťročné dieťa by sa nemalo liečiť dlhšie ako 3 dni. Ak sa zdravotný stav nevrátil do normálu, potom musíte zavolať špecialistu na vyriešenie problému a určenie správneho priebehu liečby. Príjem finančných prostriedkov by mal byť prísne po jedle. Dávka tablety by sa mala vypočítať na základe hmotnosti dieťaťa..
Pri užívaní "paracetamolu" by ste mali venovať pozornosť pacientovej chuti do jedla, ak sú znížené, dávka sa musí znížiť na polovicu, aby sa zabránilo podráždeniu sliznice tráviaceho traktu.
V niektorých prípravkoch kofeín pôsobí ako ďalšia látka. Vedci preukázali jeho zosilňujúci účinok zvýšením biologickej dostupnosti paracetamolu. Preto je táto kombinácia dobrá na zníženie bolesti hlavy s nízkym krvným tlakom. Súčasný príjem kyseliny askorbovej tiež pomôže zvýšiť účinok lieku..
Pri predpisovaní lieku "Paracetamol" sa v prvom rade berie do úvahy telesná teplota. Deti by to mali zraziť pri 38-38,5 stupňov, staršie deti od 38,5-39 stupňov. Nemali by ste sa ponáhľať, aby ste znížili teplotu pod 38 ° C. Paracetamol je vynikajúcim liekom na boj s vysokou horúčkou u detí rôzneho veku. Liečivo sa môže používať v akejkoľvek vhodnej forme..
Môžu ho používať aj deti na zmiernenie bolesti zubov, bolesti spôsobenej traumou. Ale dlhodobé užívanie je nevhodné, pretože liek zmierňuje príznaky, ale nemôže sa vyliečiť. S problémom chorých zubov je potrebné čo najskôr konzultovať zubného lekára..
Bolesť hlavy u dieťaťa bez zjavného dôvodu môže byť dôsledkom vážnej choroby. Pre úplnú a presnú diagnostiku dieťaťa neváhajte navštíviť lekára, aby mu špecialisti mohli pomôcť a zvoliť liečbu.
Liek sa nepoužíva ako profylaxia.
U malých detí musí byť tableta najskôr rozpustená vo vode..
Nepoužívajte dávkovacie tablety pre dospelých, nebudete schopní presne vypočítať dávku.
Nebezpečná pre deti je dávka presahujúca 15 mg na kilogram hmotnosti.
Uchovávajte paracetamol mimo dosahu detí. Najlepšie je skladovať lieky pre dospelých a kojencov na rôznych miestach, aby ste si v dôsledku paniky v čase choroby dieťaťa nemýlili lieky.
Skúmali sme, koľko dať „paracetamolu“ dieťaťu vo veku 6 rokov.