Ibuprofén

Encefalitída

Ibuprofén je veľmi dobre známy liek. Vo forme tabliet je predpísaný dospelým aj deťom. Preto sa často môžete stretnúť s otázkami, ako užívať ibuprofén a na čo sú tieto pilulky určené. Ale aj keď pochopíte, na ktoré choroby je liek účinný, malo by sa chápať, že by ho mal predpisovať lekár.

Tablety ibuprofénu, popis liečiva

Tablety ibuprofénu majú ružový alebo béžový obal. Môžu obsahovať 200 mg alebo 400 mg účinnej látky s rovnakým názvom, ktorá je derivátom kyseliny fenylpropiónovej. Pre mnohých je málo známym faktom, že sa široko používa ako konzervačná látka, pretože má schopnosť inhibovať množenie baktérií..

Mechanizmus účinku lieku sa vysvetľuje skutočnosťou, že účinná látka je schopná inhibovať aktivitu určitých enzýmov, ktoré sa podieľajú na produkcii prostaglandínov, ktoré sú mediátormi bolesti a hypertermických reakcií tela. Preto je ľahké vysvetliť, prečo ibuprofén pomáha.

Liek umožňuje:

  • znížiť bolestivý syndróm;
  • nižšia telesná teplota.

Okrem toho má liek protizápalové vlastnosti a imunomodulačné účinky. Kombinácia všetkých uvedených schopností lieku vysvetľuje jeho široký rozsah použitia..

Ibuprofén, z ktorého pomáha - indikácia na použitie

Napriek skutočnosti, že ibuprofén je relatívne bezpečný liek, nemôže sa používať za prítomnosti kontraindikácií, ktoré sú zdôraznené v návode na použitie. To hrozí strašnými následkami. Pochopenie, na čo sa môže ibuprofén použiť, je potrebné vyhnúť sa predávkovaniu. Môže to spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ktoré ohrozujú zdravie a niekedy aj život..

Ibuprofén proti bolestiam hlavy

Ibuprofén je dobrý pri bolestiach hlavy. Je indikovaný na migrénu, ktorá sa vyznačuje silnou a dlhotrvajúcou bolesťou. V takom prípade sa liek musí vypiť do niekoľkých hodín po začiatku záchvatu. Ak sa bolesť znova zintenzívni, potom po 5 hodinách musíte pilulku znovu vypiť. Táto schéma sa považuje za veľmi efektívnu a vo väčšine prípadov pomáha. S jednou 400 mg tabletou navyše môžete rýchlo zmierniť nepríjemné pocity v hlave spôsobené nadmerným namáhaním..

Ibuprofén na bolesť zubov

Ibuprofén je symptomatický. Z tohto dôvodu sa môže používať na bolesť zubov, iba ak nie je možné urgentne sa poradiť so zubným lekárom. Je dôležité mať na pamäti, že dávka by nemala presiahnuť 6 tabliet denne. Na zmiernenie bolesti liekom je povolené nie dlhšie ako 5 dní po sebe. Liečivo sa môže použiť na zníženie bolesti po extrakcii alebo implantácii zubov.

Ibuprofén proti bolesti počas menštruácie

Ibuprofén sa považuje za veľmi účinný prostriedok na zmiernenie menštruačných bolestí. Je však dôležité jeho predávkovanie úplne vylúčiť. Prvá dávka môže byť 400 mg. Ak sa bolesť po určitom čase znova objaví, potom je dovolené opakovať príjem každé 4 hodiny. Musíte to však urobiť nie dlhšie ako tri dni..

Ibuprofén na prechladnutie

Všetky vlastnosti lieku sú veľmi účinné pri nachladnutí. Umožňuje vám rýchlo zmierniť horúčku a znížiť nepohodlie, čo pomáha stabilizovať stav. Tablety sú predpísané na liečbu prechladnutia u pacientov vo veku od 12 rokov. Dávkovanie nie vždy zodpovedá pokynom na použitie. Podľa rozhodnutia lekára sa môže znížiť v závislosti od stavu osoby a individuálnych charakteristík organizmu. Samozrejme, nie je možné vyliečiť nádchu iba pomocou ibuprofénu, ale jeho protizápalové vlastnosti môžu zvýšiť účinok iných liekov, čo znamená, že môže urýchliť zotavenie..

Ibuprofén pri zvýšenej teplote

Ibuprofén pomáha pri vysokej horúčke, ktorá sprevádza rôzne choroby. Je to efektívny nástroj pri komplexnej liečbe mnohých patológií. Používa sa na bakteriálne a vírusové infekcie, bolesti kĺbov a svalov, prechladnutie, choroby ORL, úrazy a pod..

Užívanie počas tehotenstva a dojčenia

Počas tehotenstva je užívanie akýchkoľvek liekov nežiaduce a ibuprofén nie je výnimkou. Ale na druhej strane vysoká horúčka a bolesť sú hrozbou pre plod, preto je potrebné takéto príznaky vylúčiť. Vzhľadom na to, že v prvom semestri sa vytvárajú všetky vnútorné orgány nenarodeného dieťaťa, aby sa minimalizovalo riziko vrodených anomálií, liek nie je predpísaný na liečbu tehotných žien. Je tiež kontraindikovaný v treťom trimestri, pretože môže spôsobiť predčasný pôrod..

Liek sa môže užívať až v druhom trimestri, malo by sa to však robiť na odporúčanie lekára. Je potrebné ju odmietnuť, ak existujú nejaké kontraindikácie alebo individuálna intolerancia k zložkám v jej zložení.

Samozrejme, počas laktácie môže ibuprofén rýchlo zmierniť rôzne bolesti a horúčky. Malo by sa pamätať na to, že je schopný preniknúť v určitom množstve do materského mlieka. Je nepravdepodobné, že by to mohlo byť pre dieťa užitočné, ale na druhej strane to nebude vážne ohrozovať jeho zdravie..

Ak nastane situácia, v ktorej je ibuprofén nevyhnutný, mali by sa tablety užiť ihneď po kŕmení. Maximálne množstvo účinnej látky prejde do materského mlieka v priebehu niekoľkých hodín; potom jeho koncentrácia rýchlo klesá.

Dávkovanie

Ibuprofén pomáha úspešne liečiť mnohé choroby, ak nie je prekročené dávkovanie predpísané v návode na použitie. Môže sa znížiť podľa odporúčaní lekára. Pretože liečba má symptomatický účinok, niekedy stačí jedna dávka na stabilizáciu stavu..

Pre dospelých

Dávka pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov je 200 mg a frekvencia podávania je 3-krát denne. Mali by ste dodržiavať časový interval medzi dávkami - najmenej 4 hodiny. Pri vysokých teplotách alebo silných bolestiach je dovolené urýchliť pôsobenie lieku tým, že sa naraz užíva 400 mg ibuprofénu. Ak chcete vylúčiť predávkovanie, nesmiete užiť viac ako 1 200 mg denne. Trvanie liečby nie je dlhšie ako 5 dní. Maximálny účinok lieku sa dá dosiahnuť, ak sa užíva ráno na prázdny žalúdok s veľkým množstvom vody..

Pre deti

Tablety ibuprofénu sa môžu predpisovať aj deťom vo veku od 6 do 12 rokov. Štandardný režim zahŕňa užívanie 4 tabliet s 200 mg nie viac ako 4-krát denne. V takom prípade musíte dodržať 6-hodinový interval medzi dávkami. Existujú obmedzenia týkajúce sa hmotnosti dieťaťa. Tablety sa predpisujú, keď telesná hmotnosť dieťaťa presahuje 20 kg. V tomto prípade je denná dávka 30 mg liečiva na 1 kg telesnej hmotnosti..

Kontraindikácie

Ibuprofén pomáha pri liečbe mnohých chorôb, má však vážne kontraindikácie. Najskôr je potrebné odmietnuť užívať liek pre ľudí s individuálnou neznášanlivosťou na jeho zložky. Nie sú predpísané žiadne lieky na exacerbáciu erozívnych a ulceróznych patológií gastrointestinálneho traktu a pri vysokom krvnom tlaku. Neodporúča sa ich liečiť, ak sa vyskytnú problémy s krvotvorbou, ochorenia zrakového nervu a poruchy pečene a obličiek..

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky sú zvyčajne spojené s predávkovaním. Ak nie je poskytnutá kvalifikovaná a včasná pomoc, môžu byť veľmi nebezpečné a môžu byť životu nebezpečné. Najčastejšie negatívne reakcie sú z tráviaceho systému. Prejavujú sa nevoľnosťou a zvracaním, rôznymi dyspeptickými príznakmi, hnačkami. Na tomto pozadí sa zhoršuje pohoda pacienta..

V závažných prípadoch, ak neprestanete užívať, sa môžu na sliznici žalúdka alebo čriev vyskytnúť ulcerózne lézie, ktoré spôsobia krvácanie. Zvyšujú sa tiež riziká dysfunkcie pečene, dokonca môžu nastať nezvratné zmeny v štruktúre orgánu. V prípade predávkovania sa objavia ďalšie alergické reakcie vo forme vyrážky a svrbenia na koži.

Ibuprofén môže vyvolať psychoemočné poruchy. Po užití tabliet môže mať pacient bolesti hlavy, závraty a nespavosť. Na tomto pozadí sa vyvíja emocionálna nestabilita a podráždenosť. V závažných prípadoch sa pozoruje zhoršenie zraku.

Ibuprofén

Inštrukcie na používanie:

Ceny v lekárňach online:

Ibuprofén je nesteroidné syntetické liečivo s analgetickými, protizápalovými a antipyretickými účinkami.

farmaceutický účinok

Aktívnou zložkou liečiva je ibuprofén, derivát kyseliny fenylpropiónovej.

Ibuprofén je najúčinnejší pri zápalových bolestiach. Antipyretický účinok je celkom podobný kyseline acetylsalicylovej. Potláča priľnavosť krvných doštičiek, zlepšuje mikrocirkuláciu a znižuje intenzitu zápalu.

Pri vonkajšom použití má masť Ibuprofen silný analgetický účinok, ktorý zmierňuje návaly horúčavy, rannú stuhnutosť a opuchy..

Droga je zaradená do zoznamu základných liekov Svetovej zdravotníckej organizácie, jej účinnosť a bezpečnosť bola študovaná a klinicky testovaná.

Uvoľnite formulár

Ibuprofen je dostupný vo forme tabliet, suspenzie a masti.

  • Tablety ibuprofénu sú okrúhle, hladké, bikonvexné biele. Každá tableta obsahuje 200 mg alebo 400 mg účinnej látky. Pomocné látky - stearan horečnatý, mastenec, laktóza, zemiakový škrob, koloidný oxid kremičitý, povidón 25. 10, 20 a 100 kusov v balení;
  • Obalené tablety s ibuprofénom s predĺženým uvoľňovaním. Každá tableta obsahuje 800 mg účinnej látky. 7, 14 a 60 kusov v balení;
  • Pastilky. Každá tableta obsahuje 200 mg účinnej látky;
  • Kapsuly s trvalým uvoľňovaním. Každá kapsula obsahuje 300 mg účinnej látky;
  • Suspenzia Ibuprofén na perorálne podanie je homogénna, žltá, s vôňou oranžovej. 5 ml suspenzie obsahuje 100 mg účinnej látky. K dispozícii vo fľašiach s objemom 100 ml, v kartónovej škatuli s odmernou lyžičkou;
  • 5% krém a gél na vonkajšie použitie.

Indikácie pre použitie ibuprofénu

Ibuprofen je indikovaný na:

  • Symptomatická liečba chrípky a ARVI;
  • Artróza;
  • Psoriatická artritída;
  • Cervikálna spondylóza;
  • Barre-Lieuov syndróm;
  • Cervikálna migréna;
  • Burzitída;
  • Ankylozujúca spondylitída;
  • Neuralgická amyotrofia;
  • Myalgia;
  • Nefrotický syndróm;
  • Posturálna hypotenzia (pri užívaní antihypertenzív);
  • Horúčkovité stavy rôznych etymológií;
  • Traumatický zápal mäkkých tkanív a pohybového aparátu;
  • Syndróm vertebrálnej artérie;
  • Neuralgia;
  • Tendinitída;
  • Hematómy.

Ibuprofen je tiež indikovaný na liečbu vyvrtnutia väzivového aparátu, reumatoidnej artritídy, radikulitídy a artikulárneho syndrómu (s exacerbáciou dny)..

Ako adjuvans je ibuprofén indikovaný na použitie pri:

  • Zápal pľúc;
  • Pooperačné, bolesti zubov a hlavy;
  • Infekčné a zápalové ochorenia ORL - faryngitída, tonzilitída, rinitída, laryngitída, sinusitída;
  • Bronchitída;
  • Panikulitída;
  • Primárna dysmenorea;
  • Algodismenorea;
  • Zápalové procesy v malej panve;
  • Adnexitída.

Kontraindikácie

Podľa pokynov je ibuprofén kontraindikovaný pri:

  • Precitlivenosť na liek;
  • Exacerbácia žalúdočného vredu alebo dvanástnikového vredu a ulceróznej kolitídy;
  • Choroby zrakového nervu a poruchy farebného videnia;
  • "Aspirín" astma;
  • Arteriálna hypertenzia;
  • Scotome;
  • Amblyopia;
  • Závažná porucha funkcie obličiek alebo pečene, ako aj cirhóza pečene s portálnou hypertenziou;
  • Zástava srdca;
  • Opuch;
  • Hemofília;
  • Hypokoagulácia;
  • Leukopénia;
  • Patológia vestibulárneho aparátu;
  • Nedostatok glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • III trimester tehotenstva.

Podľa pokynov je Ibuprofen predpisovaný opatrne, keď:

  • Chronické zlyhanie srdca,
  • Sprievodné ochorenia pečene a obličiek,
  • Enteritída;
  • Ihneď po operácii;
  • S dyspeptickými príznakmi pred začatím liečby;
  • Gastritída;
  • Kolitída;
  • Deti do 12 rokov.

Pri používaní ibuprofénu je potrebné systematicky monitorovať obraz periférnej krvi, ako aj funkcie pečene a obličiek..

Pokyny na použitie ibuprofénu

Podľa pokynov sa Ibuprofen užíva perorálne po jedle..

Denná dávka lieku závisí od choroby:

  • Pri osteoartritíde, algodismenoree, psoriatickej artritíde a ankylozujúcej spondylartritíde sa dospelým predpisuje 400 - 600 mg 3-4 krát denne;
  • Pri reumatoidnej artritíde sa užíva zvýšená dávka, 800 mg 3-krát denne;
  • Na poranenia mäkkých tkanív a vyvrtnutia sa používajú tablety Ibuprofenu s predĺženým účinkom - 1 600 - 2 400 mg jedenkrát denne, najlepšie pred spaním;
  • Pri syndróme strednej bolesti užívajte 1 200 mg denne;
  • Pri febrilnom syndróme, ktorý vznikol po imunizácii, sa užíva 50 mg, v prípade potreby sa podávanie môže opakovať po 6 hodinách, najviac však 100 mg za deň.

V prípade horúčkovitých stavov u detí starších ako 12 rokov sa dávka ibuprofénu počíta na zníženie telesnej teploty:

  • Nad 39,2 stupňov C - 10 mg na 1 kg hmotnosti za deň;
  • Pod 39,2 stupňa C - 5 mg na 1 kg hmotnosti za deň.

Ibuprofénové pastilky sa používajú na liečbu chorôb ORL rozpustením v ústach pod jazykom. Deti staršie ako 12 rokov a dospelí majú predpísanú dávku 200 - 400 mg 2-3 krát denne.

Perorálna suspenzia sa zvyčajne predpisuje deťom. Priemerná jednotlivá dávka, ak sa užíva trikrát denne, je:

  • 1 až 3 roky - 100 mg;
  • Od 4 do 6 rokov - 150 mg;
  • 7-9 rokov - 200 mg;
  • 10-12 rokov - 300 mg.

Lokálne nanášajte gél alebo krém Ibuprofen, nanášajte a vtierajte ho, až kým sa úplne neabsorbuje na postihnuté miesto 3-4 krát denne. Liečba sa môže uskutočniť do 2 - 3 týždňov.

Vedľajšie účinky

Podľa pokynov je ibuprofén pomerne bezpečný liek a je zvyčajne dobre znášaný. Pri aplikácii sa môžu vyskytnúť niektoré vedľajšie účinky:

Tráviaci systém: častejšie sa vyskytujú hnačky, zvracanie, nevoľnosť, anorexia, epigastrické ťažkosti, erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu; oveľa menej často dysfunkcia pečene alebo krvácanie z gastrointestinálneho traktu.

Nervový systém: môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy alebo závraty, poruchy spánku alebo vzrušenie a poruchy videnia.

Obehový systém: vedľajšie účinky sa pozorujú iba pri dlhodobom užívaní lieku - trombocytopénia, anémia, agranulocytóza.

Močový systém: pri dlhodobom užívaní ibuprofénu sa môže vyskytnúť poškodenie obličiek.

Alergické reakcie možno pozorovať tak pri užívaní lieku dovnútra, ako aj pri vonkajšej aplikácii vo forme začervenania kože, kožnej vyrážky, Quinckeho edému, pocitu pálenia. Oveľa menej často sa vyskytujú bronchospastický syndróm a aseptická meningitída..

Ibuprofén je kontraindikovaný v treťom trimestri tehotenstva. Aplikácia v I. a II. Trimestri je možná striktne podľa indikácií lekára.

Počas laktácie sa môže ibuprofén používať v nízkych dávkach proti bolesti a horúčke. Pretože sa liek vylučuje do materského mlieka, užívanie v dávkach nad 800 mg denne je kontraindikované..

Podmienky skladovania

Ibuprofen je liek na lekársky predpis. Čas použiteľnosti - 3 roky.

IBUPROFEN

Klinická a farmakologická skupina

Účinná látka

Forma uvoľnenia, zloženie a balenie

◊ Ružové obalené tablety, bikonvexné; prierez ukazuje dve vrstvy.

1 tab.
ibuprofén200 mg

10 kusov. - obrysové bunkové balenia (2) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (5) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenie (10) - kartónové obaly.
50 ks - tégliky z tmavého skla (1) - balenia z lepenky.

◊ Ružové obalené tablety, bikonvexné; prierez ukazuje dve vrstvy.

1 tab.
ibuprofén400 mg

10 kusov. - obrysové bunkové balenia (2) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (5) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (10) - kartónové obaly.
50 ks - polymérové ​​plechovky (1) - kartónové obaly.

farmaceutický účinok

NSAID. Má protizápalové, antipyretické a analgetické účinky. Potláča protizápalové faktory, znižuje agregáciu krvných doštičiek. Inhibuje cyklooxygenázy typu 1 a 2, narúša metabolizmus kyseliny arachidónovej, znižuje množstvo prostaglandínov ako v zdravých tkanivách, tak v zameraní zápalu, potláča exsudatívne a proliferatívne fázy zápalu. Znižuje citlivosť na bolesť v mieste zápalu. Spôsobuje oslabenie alebo zmiznutie bolestivého syndrómu, vč. na bolesti kĺbov v pokoji a pri pohybe pomáha znižovať rannú stuhnutosť a opuchy kĺbov, zvyšuje rozsah pohybu.
Antipyretický účinok je spôsobený znížením excitability termoregulačných centier diencefala

  • Opýtajte sa terapeuta
  • Zobraziť inštitúcie
  • Kupujte lieky

Farmakokinetika

Ibuprofén sa rýchlo a takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, jeho C max v plazme sa dosiahne 1 - 2 hodiny po požití, v synoviálnej tekutine - po 3 hodinách sa viaže na plazmatické bielkoviny o 99%.

Pomaly preniká do kĺbovej dutiny, zotrváva v synoviálnom tkanive a vytvára v ňom vyššie koncentrácie ako v plazme.

Metabolizmus ibuprofénu sa vyskytuje hlavne v pečeni. T 1/2 z plazmy je 2 - 3 hodiny. Vylučuje sa obličkami vo forme metabolitov (nie viac ako 1% sa vylučuje nezmenené), v menšej miere žlčou. Ibuprofén sa úplne vylúči za 24 hodín.

Indikácie

  • tenzné bolesti hlavy a migrény;
  • bolesť kĺbov, svalov;
  • bolesť chrbta, dolnej časti chrbta, radikulitída;
  • bolesť v prípade poškodenia väzov;
  • bolesť zubov;
  • bolestivá menštruácia;
  • horúčkovité stavy s prechladnutím, chrípkou;
  • reumatoidná artritída, osteoartritída.

NSAID sú určené na symptomatickú liečbu, zmierňujú bolesť a zápal v čase použitia, neovplyvňujú progresiu ochorenia.

Kontraindikácie

  • erozívne a ulceratívne zmeny na sliznici žalúdka alebo dvanástnika, aktívne gastrointestinálne krvácanie;
  • zápalové ochorenia čriev v akútnej fáze, vč. ulcerózna kolitída;
  • anamnestické údaje o záchvate bronchiálnej obštrukcie, nádche, žihľavke po užití kyseliny acetylsalicylovej alebo iného nesteroidného protizápalového lieku (úplný alebo neúplný syndróm intolerancie kyseliny acetylsalicylovej - rinosinusitída, žihľavka, polypy nosovej sliznice, bronchiálna astma);
  • zlyhanie pečene alebo aktívne ochorenie pečene;
  • zlyhanie obličiek (CC menej ako 30 ml / min), progresívne ochorenie obličiek;
  • potvrdená hyperkaliémia;
  • hemofília a iné poruchy zrážania krvi (vrátane hypokoagulácie), hemoragická diatéza;
  • v období po transplantácii bypassu koronárnych artérií;
  • tehotenstvo (III trimester);
  • vek detí: do 6 rokov a od 6 do 12 rokov (s hmotnosťou do 20 kg) - pre tablety 200 mg; do 12 rokov - pre tablety 400 mg;
  • precitlivenosť na ktorúkoľvek zo zložiek, ktoré tvoria liečivo.

S opatrnosťou: vysoký vek, kongestívne zlyhanie srdca, cerebrovaskulárne ochorenia, arteriálna hypertenzia, ischemická choroba srdca, dyslipidémia / hyperlipidémia, diabetes mellitus, ochorenie periférnych artérií, nefrotický syndróm, CC menej ako 30 - 60 ml / min, hyperbilirubinémia, žalúdočný vred a dvanástnikový vred. črevá (anamnéza), prítomnosť infekcií Helicobacter pylori, gastritída, enteritída, kolitída, dlhodobé užívanie NSAID, krvné choroby neznámej etiológie (leukopénia a anémia), tehotenstvo (I-II) trimester, laktácia, fajčenie, časté požívanie alkoholu (alkoholizmus), ťažké zdravotné ťažkosti, súbežná liečba nasledujúcimi liekmi: antikoagulanciá (napríklad warfarín), protidoštičkové látky (napríklad kyselina acetylsalicylová; klopidogrel), perorálne glukokortikosteroidy (napríklad prednizolón), selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (napríklad citalopintrain, paroxetulinum) ).

Dávkovanie

Dospelí, starší ľudia a deti staršie ako 12 rokov: 200 mg tablety 3-4 krát denne; v tabletách 400 mg 2-3 krát denne. Denná dávka je 1 200 mg (neprekračujte 6 tabliet po 200 mg (alebo 3 tablety po 400 mg) do 24 hodín.

Tablety sa majú prehltnúť a zapiť vodou, najlepšie počas jedla alebo po jedle. Neužívajte viac ako 4 hodiny neskôr.

Neprekračujte stanovenú dávku!

Priebeh liečby bez konzultácie s lekárom by nemal presiahnuť 5 dní.

Ak príznaky pretrvávajú, vyhľadajte lekára.

Nepoužívať u detí do 12 rokov bez lekárskej pomoci.

Deti od 6 do 12 rokov (s hmotnosťou viac ako 20 kg): 1 tableta 200 mg nie viac ako 4-krát denne. Interval medzi užitím piluliek je minimálne 6 hodín.

Vedľajšie účinky

V odporúčaných dávkach liek zvyčajne nespôsobuje vedľajšie účinky.

Z tráviaceho systému: NSAID-gastropatia (bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie, pálenie záhy, strata chuti do jedla), hnačky, plynatosť, zápcha; ulcerácia sliznice gastrointestinálneho traktu, ktorá je v niektorých prípadoch komplikovaná perforáciou a krvácaním; podráždenie alebo suchosť ústnej sliznice, bolesť v ústach, ulcerácia sliznice ďasien, aftózna stomatitída, pankreatitída, hepatitída.

Z dýchacieho systému: dýchavičnosť, bronchospazmus.

Zo zmyslov: porucha sluchu: strata sluchu, zvonenie alebo hučanie v ušiach; zhoršenie zraku: toxické poškodenie zrakového nervu, rozmazané videnie, skotóm, suché a podráždené oči, opuchy spojiviek a očných viečok (alergická genéza).

Z centrálneho a periférneho nervového systému: bolesti hlavy, závraty, nespavosť, úzkosť, nervozita a podráždenosť, psychomotorické vzrušenie, ospalosť, depresie, zmätenosť, halucinácie, aseptická meningitída (častejšie u pacientov s autoimunitnými ochoreniami).

Na strane kardiovaskulárneho systému: zlyhanie srdca, tachykardia, zvýšený krvný tlak.

Z močového systému: akútne zlyhanie obličiek, alergická nefritída, nefrotický syndróm (edém), polyúria, cystitída.

Alergické reakcie: kožná vyrážka (zvyčajne erytematózna alebo urtikária), svrbenie, Quinckeho edém, anafylaktoidné reakcie, anafylaktický šok, bronchospazmus alebo dyspnoe, horúčka, exsudatívny multiformný erytém (vrátane Stevens-Johnsonovho syndrómu), toxický epidermálny syndróm (epidermálna toxicita) Lyell), eozinofília, alergická nádcha.

Zo strany hematopoetického systému: anémia (vrátane hemolytickej, aplastickej), trombocytopénia a trombocytopenická purpura, agranulocytóza, leukopénia.

Ostatné: zvýšené potenie.

Na strane laboratórnych parametrov: čas krvácania (môže sa zvýšiť), koncentrácia glukózy v sére (môže sa znížiť), klírens kreatinínu (môže sa znížiť), hematokrit alebo hemoglobín (môže sa znížiť), koncentrácia kreatinínu v sére (môže sa zvýšiť), aktivita pečeňových transamináz (môže sa zvýšiť) ).

Predávkovanie

Príznaky: bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, letargia, ospalosť, depresia, bolesť hlavy, tinnitus, metabolická acidóza, kóma, akútne zlyhanie obličiek, znížený krvný tlak, bradykardia, tachykardia, fibrilácia predsiení, zastavenie dýchania.

Liečba: výplach žalúdka (iba do hodiny po požití), aktívne uhlie, zásadité pitie, nútená diuréza, symptomatická liečba (úprava acidobázického stavu, krvný tlak).

Liekové interakcie

V terapeutických dávkach ibuprofén nevstupuje do významných interakcií s bežne používanými liekmi.

Induktory enzýmov mikrozomálnej oxidácie v pečeni (fenytoín, etanol, barbituráty, flumecinol, rifampicín, fenylbutazón, tricyklické antidepresíva) zvyšujú produkciu hydroxylovaných aktívnych metabolitov a zvyšujú riziko závažnej intoxikácie. Inhibítory mikrozomálnej oxidácie - znižujú riziko vzniku hepatotoxických účinkov.

Znižuje hypotenznú aktivitu vazodilatancií a natriuretický účinok furosemidu a hydrochlorotiazidu.

Znižuje účinnosť urikosurických liekov.

Zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií, protidoštičkových látok, fibrinolytík (zvyšuje riziko krvácania).

Posilňuje vedľajšie účinky mineralokortikosteroidov, glukokortikosteroidov (zvyšuje sa riziko gastrointestinálneho krvácania), estrogénov, etanolu; zvyšuje hypoglykemický účinok derivátov sulfonylmočoviny.

Antacidá a cholestyramín znižujú absorpciu ibuprofénu.

Zvyšuje koncentráciu digoxínu, lítia a metotrexátu v krvi.

Súbežné podávanie iných NSAID zvyšuje výskyt vedľajších účinkov.

Kofeín zvyšuje analgetický (úľavu od bolesti).

Pri súčasnom podávaní ibuprofénu sa znižuje protizápalový a protidoštičkový účinok kyseliny acetylsalicylovej (je možné zvýšiť výskyt akútnej koronárnej nedostatočnosti u pacientov užívajúcich nízke dávky kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkovej látky po začatí liečby ibuprofénom)..

Cefamandol, cefoperazón, cefotetan, kyselina valproová, plicamycín zvyšujú výskyt hypoprotrombinémie počas predpisovania.

Myelotoxické lieky zvyšujú prejavy hematotoxicity lieku.

Cyklosporínové a zlaté prípravky zvyšujú účinok ibuprofénu na syntézu prostaglandínov v obličkách, čo sa prejavuje zvýšením nefrotoxicity. Ibuprofén zvyšuje plazmatickú koncentráciu cyklosporínu a pravdepodobnosť vývoja jeho hepatotoxických účinkov.

Lieky, ktoré blokujú tubulárnu sekréciu, znižujú vylučovanie a zvyšujú plazmatickú koncentráciu ibuprofénu.

špeciálne pokyny

Pri dlhodobom používaní je potrebné kontrolovať obraz periférnej krvi a funkčný stav pečene a obličiek..

Na zníženie rizika vzniku nežiaducich účinkov z gastrointestinálneho traktu sa má použiť minimálna účinná dávka. Keď sa objavia príznaky gastropatie, je potrebné pozorné sledovanie vrátane ezofagogastroduodenoskopie, krvného testu s určením hemoglobínu a hematokritu, fekálneho skrytého krvného testu.

Ak je potrebné stanoviť 17-ketosteroidy, liečba sa má vysadiť 48 hodín pred štúdiou..

Počas liečby sa treba zdržať pitia alkoholu a činností, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií.

Ibuprofen: návod na použitie tabliet a na čo to je, cena, recenzie, analógy

Protizápalové činidlo, ktoré tiež vykazuje analgetické a antipyretické účinky. Má širokú škálu aplikácií ako symptomatická a patogenetická liečba. Má vysoký bezpečnostný profil, ale pri dlhodobom používaní alebo prekračovaní dávky spôsobuje vedľajšie účinky.

Dávková forma

Skupina nesteroidných liekov s protizápalovým účinkom (NSAID) je bohatá na vynikajúcich predstaviteľov. Jedným z takýchto liekov (MP) je ibuprofén. Jeho vlastnosti a značná uplatniteľnosť určujú množstvo liekových foriem lieku. Dodáva sa v rôznych formách:

  • tabletované;
  • pozastavenie;
  • gél a masť;
  • kapsuly;
  • čapíky.

Tento článok je o tabletkách. Nájdete ho v dvoch dávkach tejto formy, 400 alebo 200 mg účinnej látky. Samotné tablety sú kvôli škrupine ružové, konvexné na oboch stranách. Ak tablet rozstrihnete, uvidíte dve vrstvy.

Opis a zloženie

Liečivo má trojitý účinok na telo: protizápalové, antiperetické a analgetické. Jeho účinnosť je spôsobená schopnosťou účinnej látky potlačiť faktory, ktoré prispievajú k rozvoju zápalového procesu. Hlavne vďaka:

  • inhibícia COX (cyklooxygenáza oboch typov);
  • potlačenie biosyntézy mediátorov bolesti prostaglandínov (Pg) v zameraní zápalu a zdravých štruktúrach (v dôsledku zníženia aktivity COX);
  • zníženie sekrécie bradykinínu (ďalší mediátor zápalových procesov) a jeho aktivity, zníženie jeho vylučovania a inhibícia jeho aktivity;
  • porušenie procesov premeny kyseliny arachidónovej;
  • potlačenie fázy zápalu: exsudácia aj proliferácia;
  • znížiť pocit bolesti v ohnisku.

Bez selektívneho potlačenia syntézy COX / COX liek znižuje tuhosť pohybov v prípade bolesti kĺbov, ich opuch, umožňuje vrátiť rozsah pohybu do stavu blízkeho normálu. Jeho protizápalový účinok sa prejavuje vo forme účinku na mikrocirkuláciu krvi smerom k jeho stimulácii v spojení so znížením priepustnosti cievnej steny..

Keď teplota stúpa, má určitý antipyretický účinok, ktorý znižuje excitabilitu termoregulačného centra v štruktúrach mozgu (diencefalon). Závažnosť tohto účinku sa určuje podľa množstva užitého lieku a telesnej teploty, ktorá sa pozorovala u pacienta pred užitím Ibuprofenu..

Rovnako ako všetky lieky v tejto skupine, aj toto činidlo má antitrombotické vlastnosti. Posledne menovaného sa dosahuje prevenciou adhézie / agregácie krvných doštičiek, to znamená potlačením prvej fázy tvorby trombov. V tomto prípade ibuprofén neovplyvňuje bielkovinové prvky zapojené do procesu zrážania krvi, ale trochu predlžuje interval krvácania..

Liek sa rýchlo vstrebáva do zažívacieho systému a pomaly do kĺbovej / synoviálnej tekutiny. V krvi je jeho koncentrácia maximálna už 60 - 120 minút po užití tablety. Metabolizuje sa v pečeni a vylučuje sa z tela denne.

Prípravok obsahuje samotný ibuprofén. Sladidlá (sacharóza), farbivá, včelí vosk, škrob, stearan horečnatý a hydrogenuhličitan horečnatý, oxid titaničitý, múka, povidón. Ďalšie zložky sú navrhnuté tak, aby dávali lieku tvar ružovej tablety.

Farmakologická skupina

Neselektívny inhibítor COX1,2. Nesteroidné protizápalové činidlo.

Indikácie pre použitie

Pre dospelých

Tento liek patrí do skupiny liekov na symptomatickú liečbu. To znamená, že takéto lieky nemôžu zastaviť vývoj patológie. Liečivo je predpísané pre:

  • bolesti hlavy (zhluky, migrény);
  • v prípade ťažkej PMS s bolestivým syndrómom;
  • lézie chrbtice (osteochondróza);
  • dysfunkcia kĺbov (reumatoidná artritída, artróza);
  • traumatická bolesť (vyvrtnutia alebo modriny);
  • problémy so zubami sprevádzané akútnou bolesťou;
  • na infekcie dýchacích ciest s horúčkou.

Pred užitím lieku je vhodné poradiť sa s odborníkom.

pre deti

Pre deti je Ibuprofen najčastejšie predpisovaný ako analgetikum-antipyretikum so zvýšením telesnej teploty, ktoré sprevádza SARS a chrípku. Zvyšok indikácií na použitie popísaných pre dospelých zostáva relevantný pre deti. V pediatrii sa tablety Ibuprofen-200 môžu používať po 6 rokoch, ak telesná hmotnosť dieťaťa dosiahla 20 kg.

pre tehotné ženy a počas laktácie

Akékoľvek NSAID sú v procese nosenia dieťaťa nežiaduce. Ibuprofén môže vyriešiť gynekológ s ťažkou horúčkou, ak žena prekonala vírusovú respiračnú infekciu počas tehotenstva, s exacerbáciou osteochondrózy, akútnym záchvatom migrény alebo exacerbáciou kĺbovej patológie. V III trimestri je ibuprofén kontraindikovaný.

Do posledného trimestra tehotenstva a počas dojčenia môže byť liek predpísaný lekárom, ale je potrebné ho brať s opatrnosťou. A pretože liek maskuje iba príznaky infekcie, nemali by ste zanedbávať krvné testy predpísané lekárom počas obdobia liečby..

Kontraindikácie

Ibuprofén, rovnako ako všetky nesteroidné protizápalové lieky, má pomerne dlhý zoznam kontraindikácií. Tento liek nie je schválený:

  • s vredom žalúdka alebo dvanástnikovým vredom, najmä v akútnej fáze s krvácaním sliznice;
  • Crohnova choroba, ulcerózna kolitída počas akútneho procesu;
  • ak ste alergický na kyselinu acetylsalicylovú a na akékoľvek protizápalové nesteroidné lieky;
  • hemofília, hypokoagulácia, hemoragická diatéza;
  • očkovanie bypassu koronárnych artérií;
  • posledný trimester tehotenstva;
  • deti do 12 rokov na 400 mg liečiva a do 6 rokov na tabletový prípravok s dávkou 200 mg alebo kým dieťa nedosiahne hmotnosť 20 kg;
  • hyperkaliémia;
  • závažné patologické stavy pečene v akútnom období.

Liečba nie je predpísaná, ani keď je telo pacienta precitlivené na niektorú z jeho zložiek.

Aplikácie a dávky

Pre dospelých

U dospelých pacientov, vrátane starších ľudí, sa tablety Ibuprofenu môžu užívať v dávke 200 mg 3 až 4-krát denne alebo vo vyššej dávke 400 mg, ale menej často 2 až 3-krát denne..

Maximálna denná dávka by nemala presiahnuť 1,2 g liečiva. To znamená, že tabletky s nižšou dávkou nemožno užiť viac ako 6 kusov. za deň, s viac ako 3 ks. za deň.

Je lepšie ich brať v oblasti potravín, aby reakcia gastrointestinálnej sliznice bola menej výrazná. Tableta nie je inak hryzená, nežuvaná ani drvená. Musí sa prehltnúť a umyť vodou..

Dôrazne sa neodporúča užívať liek bez konzultácie s lekárom dlhšie ako 5 dní. Tiež by ste nemali užívať pilulky častejšie ako 4 hodiny po poslednej dávke. Ak príznaky ochorenia neustupujú, je nemožné predĺžiť vstup, je potrebná odborná konzultácia.

pre deti

Samoliečba Ibuprofénom u detí do 12 rokov sa neodporúča. Tablety sa neodporúčajú deťom do 6 rokov. Od 6 rokov (ak má dieťa viac ako 20 kg) je možné predpísať liek v dávke 200 mg. Od 12 rokov je liek predpísaný v "dospelom" dávkovaní. Pravidlá prijímania sú podobné tým pre dospelých pacientov..

pre tehotné ženy a počas laktácie

V období I-II trimestra môže byť liek predpísaný na zmiernenie bolesti u pacientov. Dávku a frekvenciu podávania upravuje lekár. Odporúča sa užiť najnižšiu možnú dávku po čo najkratšiu dobu.

Vedľajšie účinky

Ak dodržíte dávkovanie lieku a dĺžku podávania, vedľajšie účinky sa zvyčajne nevyvinú. S predĺžením intervalu prijatia sú možné pravidlá kombinovanej liečby a v niektorých ďalších prípadoch sú možné reakcie:

  • z tráviaceho systému (nevoľnosť, gastralgia, gastropatia, exacerbácia chronických ochorení, hnačka, hepatitída, stomatitída, pankreatitída, črevné krvácanie atď.);
  • alergický z urtikárie na anafylaxiu, zriedkavo sa vyvíja exsudatívny erytém alebo epidermálna nekrolýza;
  • dýchací systém vo forme dýchavičnosti, bronchospazmu;
  • zmyslové orgány vo forme zhoršeného sluchu, zraku, zápalu spojiviek, jeho suchosti;
  • Centrálny nervový systém sa redukuje na cefalalgiu, menej často sa objavuje vestibulopatia, depresia, meningitída, halucinácie;
  • srdcia môžu byť vyjadrené v tachykardii, hypertenzii a dokonca môžu mať formu srdcového zlyhania.

Pri užívaní ibuprofénu niekedy dochádza k zvýšenému poteniu, poškodeniu obličiek, častejšie alergickej povahy a zmenám v krvnom obraze (anémia, predĺžený čas krvácania, niektoré biochemické parametre)..

Interakcie s inými liekmi

Ibuprofén interaguje s SSRI, antacidami, lítiovými látkami, metotrexátom, vazodilatanciami, diuretikami a rôznymi inými liekmi..

špeciálne pokyny

Dlhodobá liečba ibuprofénom si vyžaduje sledovanie krvného obrazu. Liečba týmto liekom sa nemôže kombinovať s alkoholom a 17-ketosteroidmi. Činnosti súvisiace s potrebou rýchlej reakcie sú lepšie odložené.

Predávkovanie

Neprekračujte maximálnu dennú dávku ibuprofénu. Pretože je plná gastralgie, dyspepsie, poruchy centrálneho nervového systému (depresia, ospalosť, cefalalgia), srdcovej dysfunkcie (znížený rytmus a dokonca aj fibrilácia), zastavenia dýchania.

Liečba je symptomatická. Najskôr by ste mali dôkladne opláchnuť žalúdok, vziať sorbenty a stabilizovať krvný tlak.

Podmienky skladovania

Liek sa môže skladovať až 3 roky na miestach chránených pred svetlom pri teplotách do 30 ° C. Pre deti je zakázaný prístup do úložiska ibuprofénu..

Analógy

Namiesto Ibuprofenu sa môžu použiť nasledujúce lieky:

  1. Nurofen je úplný analóg ibuprofénu. V predaji je liek v rektálnych čapíkoch, géle, tabletách, sirupe a kapsulách na perorálne podanie. Liek môže byť predpísaný pre deti od 3 mesiacov. Malo by sa brať opatrne pred 28. týždňom tehotenstva..
  2. Mig 400 obsahuje ako aktívnu zložku ibuprofén. Tablety sú povolené pre pacientov vo veku 12 rokov. Mig 400 je zakázané predpisovať ženám, ktoré vedú dieťa a dojčia.
  3. Brustan okrem ibuprofénu obsahuje ako účinnú látku paracetamol. Dostupné v suspenzii a tabletách. Brustan vo vhodnej dávkovej forme sa môže podávať pacientom starším ako 2 roky. Užívanie lieku počas 1. a 2. trimestra tehotenstva a počas celého dojčenia je možné podľa lekárskeho predpisu.
  4. Hyrumat obsahuje ako účinné látky ibuprofén a paracetamol. V predaji sa nachádzajú tablety, kontraindikované pre osoby mladšie ako plnoleté, ženy v pozícii a počas dojčenia..

Náklady na ibuprofén sú v priemere 59 rubľov. Ceny sa pohybujú od 12 do 144 rubľov.